Laminat parkelerde bekleme süresine bağlı olarak serbest formaldehit değişimi
Free formaldehyde change in laminate parquet depending on the waiting time
- Tez No: 601078
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH İSTEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Mühendislik Bilimleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Engineering Sciences, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Tez çalışmasında laminat parkelerin formaldehit emisyonu üzerine bekleme süresinin etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla aynı şartlarda üretilmiş laminatlardan alınan deney örneklerinin 1. gün, 1. hafta, 2. hafta, 1. ay, 3. ay, 6. ay, 1. yıl ve 2. yıl sonundaki formaldehit emisyonları belirlenmiştir. Hammadde olarak kullanılan yapraklı ve iğne yapraklı yonga karışımı kullanılmıştır. Liflerin elde edildiği yongaların karışım oranı; %30 iğne yapraklı ağaç yongaları (Çam), %70 yapraklı ağaç yongaları (Kayın) şeklindedir. Laminatların elde edildiği yüksek yoğunluklu lif levhalar (HDF), liflerin tam kuru lif ağırlığına oranla yaklaşık olarak %9-14 miktarında sentetik reçinelerle tutkallanıp, yaklaşık %8-12 rutubet miktarına kadar kurutularak elde edilen levha taslağının yüksek sıcaklık ve basınç altında preslenmesi ile elde edilmiştir. Sonuçlar değerlendirildiğinde bekleme süresi arttıkça formaldehit emisyonunda azalma olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of waiting time on formaldehyde emission of laminate flooring was investigated. For this purpose, formaldehyde emissions of test samples taken from laminates produced under the same conditions were determined at the end of the 1 st day, 1 st week, 2 nd week, 1 st month, 3 rd month, 6 th month, 1 st year and 2 nd year. A mixture of pinus and coniferous chips used as raw material was used. The mixing ratio of the chips from which the fibers are obtained; 30% wood chips (Pine), 70% wood chips (Beech). High density fiber boards (HDF), where laminates are obtained, are obtained by gluing the fibers with synthetic resins in an amount of approximately 9-14% relative to the full dry fiber weight, and drying them to a moisture content of about 8-12%, and pressing the resulting mat draft under high temperature and pressure. When the results were evaluated, it was found that there was a decrease in formaldehyde emission as waiting time increased.