Birleştirme fonksiyonları
Aggregation functions
- Tez No: 309789
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA KARAÇAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tezde esas amaç birleştirme fonksiyonlarını incelemek ve bu konu hakkında detaylı bilgi vermektir.Birinci bölümde konu ile ilgili genel bilgilerden bahsedilerek literatürdeki bazı önemli teorem ve sonuçların ispatları genişletilerek verilmiştir. İlave olarak, tez içerisinde kullanılan kavramlar ile ilgili temel bilgiler açıklayıcı örnekler ile verilmiştir.İkinci bölümde birleştirme fonksiyonlarının monotonluk, süreklilik, simetriklik gibi özellikleri örnekleriyle birlikte sunuldu.
Özet (Çeviri)
Major aim of the present thesis is to investigate aggregation functions and to give detailed knowledge about this subject.In the first chapter, general informations about the subject were discussed and proofs of some important theorems and conclusions in the literature were given detailed. In addition, fundamental informations related to the terms are used in this thesis were given with descriptive examples.In the second chapter, properties of aggregation functions like monotonicity, continuity, symmetry are introduced with examples of them.