Setirizin'in psikomotor performansa etkisinin psikometrik testlerle incelenmesi
The Investigation of effect of cetrizine on psychomotor performance using psychometric tests
- Tez No: 59116
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜL BAKTIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada setirizin'in psikomotor fonksiyonlar üzerine olan etkileri sübjektif ve objektif psikometrik testlerle araştırılmış, sonuçlar plasebo ve pozitif kontrol olarak seçilen feniramin'in oluşturduğu etkiler ile karşı faştılaştırılmıştır. Bu amaçla her iki cinsiyetten, yaşları 22-33 arasında değişen 10 sağlıklı gönüllü deneğe çift kör, Latin /S) /3\ karesi düzenine göre plasebo, setirizin (Zyrtec Tablet 10 mg), ve feniramin (Avil Tablet 25 mg) ağız yolundan tek doz halinde uygulanmış, bunu izleyen 0.5, 1, 2, 4 ve 6. saatlerde vizüel analog skalalar, sayı-sembol testi, sayı birleştirme testi, harf iptal testi, Stroop testi ve pursuit rotor testi ile sübjektif etkiler ve psikomotor performans değerlendirilmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre plasebo ve feniramin uygulanmasını takip eden saatlerde denekler kendilerini daha yorgun ve dalgın, setirizin uygulanan denekler ise kendilerini daha heyecanlı hissetmişlerdir. Objektif psikometrik testlerle ölçülen performans değerlendirildiğinde, setirizin'in sadece Stroop test-2 ve pursuit rotor testlerinde bazal değere kıyasla anlamlı bir performans düşüşüne yol açtığı, pozitif kontrol olan feniramin'in harf iptal testi dışındaki tüm objektif testlerde, plasebo'nun ise Stroop testi 1, 2, 3 ve pursuit rotor testlerinde performansı düşürdüğü saptanmıştır. Setirizin. ve feniramin'in bu etkileri plasebo ile kıyaslandığında feniramin'in Stroop testi 1 ve 3 ile pursuit rotor testiyle ölçülen performansı plaseboya göre istatistiki bakımdan anlamlı bir şekilde düşürdüğü görülmüş, setirizin ile plasebo arasında bir fark saptanmamıştır. Bu sonuçlar, literatürde kayıtlı çalışmaların çoğuna paralel olarak, setirizin'in önerilen tedavi dozlarında psikomotor fonksiyonları belirgin bir şekilde etkilemediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of cetirizine on psychomotor functions were assessed by using subjective and objective psychometric tests and the results were compared to those obtained with placebo and the positive control pheniramine. 10 Healthy male and female volunteers orally received placebo, cetirizine (Zyrtec Tablet 10 ® mg) and pheniramine (Avil Tablet 25 mg) in single doses according to a double blind, Latin square design. Subjective effects and performance was evaluated by means of visual analog scales, digit symbol substitution test, number connection test, letter cancellation test, Stroop test and pursuit rotor test. According to the results obtained, the subjects felt themselves more lethargic and muzzy after placebo and pheniramine whereas cetirizine caused excitement. Objective psychometric tests revealed that compared to baseline cetirizine significantly impaired performance in Stroop test-2 and the pursuit rotor test, whereas pheniramine, the positive control, led to decrements in all objective tests except the letter cancellation test. Placebo produced impairment in Stroop tests 1,2,3 and pursuit rotor test. When the impairments in performance observed after cetirizine and pheniramine were compared to placebo, pheniramine was found to be significantly different from placebo in the Stroop tests 1 and 3 and the pursuit rotor test, whereas no distinction could be made between cetirizine and placebo. These results, in accordance to the majority of studies found in the literature, indicate that cetirizine has no marked effects on psychomotor performance at recommended therapeutic dose.