Ortaöğretim 9. 10. ve 11. sınıf fizik ders kitaplarının görünüş ve içerik açısından incelenmesi, öğretmen ve öğrenci görüşlerinin alınması
Analysis of secondary school 9th, 10th and 11th grade physics course books in terms of content and apperance and taking views of teachers and students
  1. Tez No: 309832
  2. Yazar: NİHAT KOTLUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERHAT KOCAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu çalışmada, yeni öğretim programına göre hazırlanan 9. 10. ve 11.sınıf fizik ders kitaplarının incelenmesi, kitaplar hakkında öğretmen ve öğrenci görüşlerinin alınması amaçlanmıştır.Bu çalışmanın iki boyutu vardır. Birinci boyut kitapların incelenmesidir. Kitapların incelenmesi aşamasında 60 maddeden ve 8 alt başlıktan oluşan ?Fen Bilimleri Değerlendirme Ölçeği? kullanılmıştır. İkinci boyut ise kitaplar hakkında öğretmen ve öğrenci görüşlerinin alınmasıdır. Araştırmada veriler anket tekniği ile toplanmıştır. Öğretmen görüşlerinin alınması için beşli likert tipi 30 sorudan oluşan ?Fizik Ders Kitabı Değerlendirme Ölçeği? kullanılmıştır. Araştırmada öğrenci görüşlerinin alınması için ise uzman görüşleri alınarak hazırlanan 16 sorudan oluşan bir ölçek kullanılmıştır.Araştırmanın çalışma grubunu 2010-2011 eğitim-öğretim yılında Van ili merkezinde bulunan liselerde görev yapan ve bu çalışma için rastgele seçilen 21 fizik öğretmeni ve bu okulların 9. 10. ve 11. sınıflarından rastgele seçilen 644 öğrenci oluşturmaktadır.Araştırma sonucunda, öğretmenler fizik ders kitapları hakkında (içerik, resimler, hazırlık ve değerlendirme, öğrenci ve laboratuar etkinlikleri) olumlu görüş bildirmişlerdir. Araştırma sonucunda, öğrenciler fizik ders kitapları hakkında olumlu görüş bildirmişlerdir.Araştırmacı, ölçekte yer alan 60 soru için 9. 10. ve 11. sınıf fizik ders kitaplarında yer alan tüm ünitelerde incelemelerde bulunmuştur. 9. sınıf fizik ders kitabında yer alan 6 ünite, 10. sınıf ders kitabında yer alan 5 ünite ve 11. sınıf ders kitabında yer alan 6 ünite, her soru için ayrı ayrı değerlendirilmiş, gerekli yerlerde kitaplarda yer alan resimler kullanılmıştır. Ünitelerde tespit edilen eksiklikler çözüm önerileriyle birlikte sunulmuştur.Sonuç olarak araştırmacı kitaplar hakkında (kitabın genel fiziksel özellikleri, dış kapak özellikleri, iç kapak özellikleri, hazırlık çalışmaları, değerlendirme çalışmaları, içeriği, yöntem ile ilgili ölçütleri ve diğer özellikleri açısından) olumlu görüş bildirmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the physics textbooks prepared according to new curriculum for 9th, 10th and 11th grades and to take the course teachers and students?s views on the textbooks.This study is carried out in two extents. The first extent covers the analysis of the physics textbooks. During the process of examining the textbooks ?The Scale for The Assessment of Science and Technology? which consists of 60 questions and 8 subheads, is used.The second extent includes taking views about the textbooks from the course teachers and students. In this study, the data is gathered by survey technique. To get the views of the teachers ?The Scale for The Assessment of Physics Textbook? which consists of 30 Likert-type items, is taken from the research applied by Çepni ve Keleş (2001). For obtaining the students? views, a survey that consists of 16 questions and prepared according to expert opinions is used.The sample of the research is randomly chosen 21 teachers who work in public schools and randomly chosen 644 students from 9th, 10th and 11th grade of these schools in province of Van in 2010-2011 academic years.As a result of the research, the teachers have expressed positive opinions about physics textbooks (content, pictures, preparation and evaluation, students and laboratory activities). At the end of the study, students have also expressed positive opinions about textbooks.The researcher examined all of the units in the course books of 9th,10th and 11th grade according to 60 questions used in survey. For each question, 6 units of the textbook of 9th grade, 5 units of 10th grade and 6 units of 11th grade were separately evaluated and additionally, pictures from the textbooks were used in necessary points. The deficiencies identified in the units were also explained with solution suggestions.As the result of the research, the researcher declared positive opinions about physics course books (in the terms of the overall physical characteristics of the course books, the outer cover features, the inner cover features, the preparatory activities, the evaluation activities, the content, the criteria concerning the method and the other aspects.)