Organ transplantation logistics: Case for Turkey
Organ nakli lojistiği: Türkiye vakası
- Tez No: 309842
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR YETİŞ KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Organ nakli, ancak organ nakli ile iyileşebilecek hastalar için uygulanan çok önemli bir tedavi yöntemidir. Ancak, genel duruma baktığımızda Türkiye'de 2011 yılında toplam 3930 organ bağışlanmış, 2012'nin başında organ bekleyen hasta sayısı 20954 olarak Nisan 2012'de açıklanmıştır. Bağış sayıları ve bekleyen hasta sayısı arasındaki bu fark sadece Türkiye'de değil, Amerika gibi diğer tüm gelişmiş ülkelerde de bu sorunla karşılaşılmaktadır. Bu nedenle bağışlanan bir organın en uygun alıcıyla eşleşme süreci tüm organ nakil süreçlerindeki en önemli süreçlerden biridir. Genel olarak eşleşme yöntemleri iki farklı şekilde yürütülmektedir: merkezi ve hiyerarşik yöntem. Merkezi yöntemde, tüm bağışlanan organlar ve organ bekleyen hastalar merkezi tek bir listeden eşleşmektedirler. Hiyerarşik yöntemde ise bağışlanan organ alt tabandan başlayarak yukarıya doğru (şehir, bölge ve ülke) uygun alıcıyı aramaktadır. Organ nakli süreçleri Türkiye'de bir ulusal koordinasyon merkezi ve buraya bağlı 9 bölge koordinasyon merkezi tarafından yürütülmekte olup hiyerarşik yöntemle eşleşmeler sağlanmaktadır. Hiyerarşik eşleşme yönteminin performansı bölgelerin yapısıyla bağlantılı olduğu için bölgelerdeki bölge koordinasyon merkezlerinin yerleri ve buralara atanan iller büyük önem kazanmaktadır. Organ nakli incelendiğinde soğuk iskemi süresi ? bağışlanan organın içinde kan akışı olmadan dayanabildiği süre ? ameliyat süreleri ve nakil merkezleri ve ekipleri gibi faktörler bulunmaktadır.Bu tezde organ nakli lojistiğinin Türkiye uygulaması üzerine çalıştık. Bu çalışmada matematiksel modelleme ile problemin temel kısıtlar doğrultusunda bölgelerin oluşturulması amaçlanmıştır. Ayrıca iki farklı ulaşım tipinin bir arada dikkate alındığı matematiksel modelleme ile de gerçek sistemde sıkça kullanılan helikopter kullanımı modele yansıtılmıştır. Ayrıca bir benzetim modeli de oluşturarak matematiksel model çıktılarının gerçek hayat uygulamasında nasıl performans göstereceği değerlendirildi. Tüm çalışmada Türkiye'ye ait bilgiler kullanıldı ve sonuçlar mevcut sistemle karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Organ transplantation is one of the fundamental and effective treatment techniques for the patients who have critical health problems. However, while 3,930 organs were transplanted to the patients in 2011, there still exist 20,954 people waiting for a suitable organ as of April 2012 in Turkey. Even though the exact numbers are different; the situation of well developed countries like USA is not very different in terms of organ donation and patient ratio. Thus; matching - defined as finding the best recipient for a donated organ- is very crucial for the overall organ transplantation process. There are mainly two different ways of matching in the applications: centralized and hierarchical method. In the centralized method, all patients and donors are monitored and matching is coordinated centrally. In the hierarchical method, the matching process is coordinated via a bottom-up hierarchy. The application in Turkey is also hierarchical, coordinated by nine regional coordination centers and one national coordination center. Due to the nature of the matching application in Turkey, the cluster of each regional coordination center is crucial. There are many dynamics of the transplantation process like cold ischemia time -the duration that the organ survives without blood circulation-, operation times and specialized hospitals and teams.In this thesis, we study the organ transplantation logistics mainly focusing on the Turkish application. We provide mathematical models that consider the problem specific requirements like ischemia time. We also consider two-mode transportation since airplanes or helicopters are also used widely in organ transportation. Finally, we also developed a simulation model to observe the hierarchical nature of the system and to evaluate the performance of the mathematical model outputs. Both mathematical model and simulation model outcomes based on Turkish data were compared with actual regional coordination center locations of Turkey.