A decision support system for shelter site selection with gis integration: Case for Turkey
Çadırkent lokasyon seçimi için CBS ile entegre bir karar destek sistemi: Türkiye üzerinde uygulama
  1. Tez No: 309843
  2. Yazar: FIRAT KILCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR YETİŞ KARA, DOÇ. DR. BURÇİN BOZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, afet sonrası çadırkent lokasyonlarının belirlenmesi için bir yöntem geliştirilmiştir. Mevcut durumda Türkiye'de çadırkent lokasyonlarının seçiminden Türk Kızılayı sorumludur. Bunun için, öncelikle çadırkent aday lokasyonları belirlenmektedir. Daha sonra, bu lokasyonlar on bir kriterden oluşan bir ağırlıklı ortalama fonksiyonu kullanarak sıralanmakta ve acil bir durum meydana geldiğinde, afetten etkilenmiş bütün nüfusa barınak sağlayacak yeterli alan oluşana kadar en iyi lokasyonlar kullanıma sokulmaktadır. Türk Kızılayı'nın bu çözüm yöntemini iyileştirmek için, bir aday lokasyon kümesi içinden mümkün olan en iyi çadırkent alanı kombinasyonunu seçen, bu alanların kullanımını kontrol eden ve her mahalleyi ona en yakın çadırkente atayan matematiksel bir model geliştirilmiştir. Bu matematiksel model, bir karar destek sistemi ile uygulamaya geçirilmiştir. C#'ta geliştirilen karar destek sistemi, Gurobi optimizasyon yazılımını kullanan bir ArcGIS eklentisidir. Bu karar destek sistemi ile kullanıcı problemi çözme, bir başlangıç çözümü elde etme, bu çözümü düzenleme ve ArcGIS tarafından oluşturulan harita üzerinde görme imkânına sahiptir. Modeli daha büyük bir veri grubu ile test etmek için, İstanbul'un Anadolu yakası baz alınarak elde edilen örnek veri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a methodology for locating shelter sites after a disaster is developed. Currently, in Turkey, Turkish Red Crescent is responsible for selecting the location of shelter areas. First, they identify the candidate shelter site locations. Then, they rank those locations by using a weighted average function composed of eleven criteria and whenever there is an emergency, they utilize the locations with the highest ranking until there is enough space to house the affected population. To improve Turkish Red Crescent?s methodology, a mathematical model that selects the best possible combination of shelter sites from a set of candidate locations, controls the utilization of those sites and assigns every district to its closest shelter site is developed. The mathematical model is implemented with a decision support system. The decision support system, which is developed in C#, is an ArcGIS extension that uses Gurobi optimization software. With the decision support system, the user is able to solve the problem, obtain an initial solution, edit the solution and view the solution on the map that is generated by ArcGIS. To test the model with a greater data set, a sample data based on the Asian side of Istanbul is used.