Experimental demonstration of transmission enhancement through subwavelength apertures at microwave frequencies
Mikrodalga frekanslarinda dalgaboyu alti deliklerden olağanüstü elektromanyetik geçirgenliğin deneysel gösterimi
  1. Tez No: 309844
  2. Yazar: DAMLA ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKMEL ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Metamalzemeler, farklı elektromanyetik karakteristiğe sahip yapay yollarla elde edilen malzemelerdir. Metamalzemeler, görüntüleme, süper lensler, görünmezlik pelerini, olağanüstü elektromanyetik geçirgenlik, nanoteknolojik yapılar gibi birçok alanda kullanılırlar. Metamalzemelerin en küçük yapıtaşlarından biri de Ayrık Halkalı Rezonatörlerdir (SRR). Bu ayrık halkalı rezonatörleri tek başlarına ya da bir dizi halinde kullanarak çeşitli metamalzemeler elde edebiliriz.Bu çalışmada, Bağlı Ayrık Halkalı Rezonatörler, Omega tipi Ayrık Halkalı Rezonatörler ve Sıralı Ayrık Halkalı Rezonatörler yardımıyla dairesel ve dikdörtgensel dalga-boyu altı deliklerden, mikrodalga frekanslarında olağanüstü elektromanyetik geçirgenlik sağladık. Deneylerde elde ettiğimiz sonuçlar şu ana kadar elde edilmiş sonuçların hepsinden daha yüksektir. Yüksek elektromanyetik geçirgenliğin yanısıra, Sıralı Ayrık Halkalı Rezonatörler sayesinde daha geniş bir band aralığında geçirgenlik kazandık.Deneylerin yanısıra elektromanyetik geçirgenliğe sebep olan resonansları anlamak için nümerik analizler yaptık. Nümerik analizlerin deneysel sonuçlarla örtüştüğünü gözlemledik. Son olarak, bu yapılarda çeşitli geometrik değişikliklerle analizler yaptık. Sıralı Ayrık Halkalı Rezonatörler'in elektromanyetik geçirgenliğini anlamak için Tight Binding methodunu kullandık.
Özet (Çeviri)
Metamaterials are artificial materials with novel electromagnetic characteristics. They are used in many applications including imaging, super lenses, cloaking, transmission enhancement, beaming and recently in nano applications. One of the major building blocks is the split ring resonators (SRR). We can construct metamaterials by using a single or an array of the SRRs.In this thesis, enhanced transmission through subwavelength apertures, which is one of the applications of metamaterials, is obtained by using various split ring resonators configurations. We demonstrated transmission enhancement with Connected Split Ring Resonators (CSRRs), Omega-like Split Ring Resonators and Stack-like Split Ring Resonators through circular and rectangular subwavelength apertures experimentally and numerically at the microwave fre-quencies. We report the highest experimental transmission enhancement results in the literature so far. Besides high factors, we also obtained multi-peak resonant characteristics with Stack-like SRR designs.Furthermore, we analyzed these various SRR samples numerically in order to understand the resonance behavior. We also discuss the effects of shorting the loops, omitting the components of the SRRs and aperture geometry to the reso-nance frequency. Finally, we applied Tight Binding methods to analyze the mul-ti-peak characteristics of the Stack-like SRR design.