Bolu yöresi ballarının bazı fizikokimyasal özelliklerinin Türk Gıda Kodeksi'ne uygunluğunun incelenmesi
A study of some physicochemical properties of local bolu honey with respect to The Turkish Food Codex
  1. Tez No: 309845
  2. Yazar: HASAN KARTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞAMİL KÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma Bolu yöresinde üretilen 40 çiçek balına ait bazı fizikokimyasal özelliklerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Elde edilen analiz sonuçları, Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği, TS 3036 Bal Standardı, Codeks Alimentarius ve Avrupa Birliği Komisyonu'nca belirlenen kriterler açısından değerlendirilmiştir. Analiz sonuçları, Anova analizi ve Tukey testine göre yorumlanmıştır. Fizikokimyasal analizler sonucunda numunelerde ortalama; diastaz sayısı 18,03; hidroksimetil furfural değeri 12,13 mg/kg; sakaroz değeri %1,95; invert şeker değeri %71,19; serbest asitlik değeri 24,87 meq/kg; nem içeriği %17,11; elektriksel iletkenlik değeri 0,39 mS/cm; suda çözünmeyen madde miktarı %0,032; pH değeri 3,89; kül miktarı %0,27 olarak tespit edilmiştir. Örneklerin hiçbirinde ticari glukoz tespit edilmemiştir. Elde edilen sonuçlara göre HMF, diastaz sayısı, nem ve sakaroz içeriği açısından toplam 40 örnekte yapılan, 440 analiz sonucuna göre; 35 örneğin mevzuata uygun, 5 örneğin mevzuata uygun olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to determine some of the physicochemical properties of forty flower honeys, produced in the region of Bolu, in the north-west of Turkey. Conformity of honeys was evaluated according to the criterion which is specified in the Turkish Food Codex Honey Communique, TS 3036 Honey Standard, Codex Alimentarius and European Union Commission. The results obtained were analysed using Anova and Tukey tests. Average physicochemical results for the analyses were; 18,03 for diastase number, 12,13 mg/kg for hidroxymethyl furfural (HMF), 1,95% for sucrose, 71,19% for inverted sugar, 24,87 meq/kg for free acidity, 17,11% for moisture content, 0,39 mS/cm for electrical conductivity, 0,032% for water insoluble matter, pH of 3,89, 0,27% for ash. Commercial glucose was not detected. The results, of a total of 440 analyses of 40 samples, showed that with respect to HMF, diastase number, moisture and sucrose content, 35 samples did fulfil regulations.