AHP tekniğiyle teneke kutu kurutma fırını seçimi
Choosing drying oven used in producing can with analytical hierarchy process (AHP)
- Tez No: 309886
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada teneke kutu üretimi yapan fabrikalarda kapak kurutma fırınlarının kurutma performansını arttırmada kullanılabilecek belirleyici kriterler incelendi ve araştırıldı. Teneke kutu üretiminde kullanılan fırınların tasarımında gerekli olan birçok konu ile ilgili çok az yayınlanmış bilgi bulunmaktadır. Pazar koşulları ve rekabetten dolayı daha belirgin olan bu eksikliği bir ölçüde telafi etmek amacıyla bu tez çalışmasının gerekliliği ortaya çıkmıştır.Bir teneke kutunun üretimi süresinde, sırasıyla lak kurutma, teneke kutu gövde kaynak bölgeleri iç ve dış lak kurutma ve teneke kapak conta kurutmaları uygulanır. Bu işlemlerin uygulandığı teneke kutu kapaklarının üretiminde kullanılan kurutma fırınları genel olarak yatay, dikey ve indüksiyonlu olmak üzere üç türdür. Üretim performansı dikkate alındığında ürünün kalitesini en çok etkileyen faktör teneke kapak conta kurutma fırınları olduğu bilinmektedir ve bu nedenden dolayı bu çalışma kapsamında incelenmiştir.Bu tezde teneke kutu imalat sanayisinde kullanılan farklı tip teneke kapak conta kurutma fırınlarının karşılaştırılması yapıldı. Bu tip teneke kapak üretimi gerçekleştiren işletmeler için belirleyici kriterler oluşturuldu. Firmaların yatırım kararları almaları ve verimli çalışma şartlarına ulaşılabilmeleri için gerekli bilgi standartları belirlendi.Bu çalışmada, teneke kutu imalatı ve bu alanda kullananılan kurutma fırınlarının seçiminin önemine değinilip, bu seçiminde etkili olan kriterler belirlenmiştir. Çalışmanın devamında bu kriterler dikkate alınarak Analitik Hiyerarşi Prosesi(AHP) tekniği ile fırın seçimi sırasında dikkat edilmesi gereken kriterlerin önem sırası belirlenmiştir.Elde edilen bu veriler çok amaçlı karar verme yöntemlerinden biri olan AHP tekniği ile değerlendirilmiş ve örnek işletme için en uygun kurutma fırının seçiminin yapılması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the decisive criteria improving the drying performance of ovens for the covers of tin cans employed by tin can manufacturing plants have been determined and investigated. There is little published work regarding the topics needed for the design and manufacture of the ovens used during the manufacture of tin cans. Due to market conditions and competition, this lack of knowledge is more noticeable. As a result, this research has been conducted in order to address the lack of available information to some extent.During the manufacture of tin cans, a series of drying processes is applied in a sequence including: lacquer drying, internal and external lacquer drying of the weld regions of tin cans, and drying of tin cover gaskets. The drying ovens used during the manufacture of tin can covers are, in general, three types: horizontal, vertical and induction. The drying ovens for tin cover gaskets have the most important impact on the quality of products with the consideration of the performance of tin can manufacturing processes. As a result, this type of ovens has been investigated in this study.In this thesis, the different types of the drying ovens for tin cover gaskets used by tin can manufacturing industry have been differentiated and compared. For companies manufacturing such tin can covers, a series of decisive criteria has been defined. The set of standards, which is required for achieving right investment decisions and efficient working conditions by manufactures, has been identified.In this study, the importance of the selection decisions for the drying ovens for the covers of tin cans employed by tin can manufacturing plants has been emphasized. The set of the important criteria affecting the decision process has been identified.In this work, the priority and importance of those criteria has been determined by making use of the Analytical Hierarchy Process (AHP).Using the available data and information and employing the Analytical Hierarchy Process (AHP), which is one of the multi-objective decision making techniques, the selection process of the drying oven of a representative plant has been carried out.