AHP-TOPSIS hibrit çok kriterli karar verme tekniğiyle en uygun güçlendirme alternatifinin seçimine ilişkin bir örnek olay incelemesi
Strengthening and cost optimization in reinforced concrete structures
  1. Tez No: 741017
  2. Yazar: TUĞBA YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NURETTİN UĞURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proje Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, 2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği ve Deprem Etkisi Altında Binaların Tasarımı için Esaslar adlı yönetmelikte bahsi geçen güçlendirme teknikleri; örnek bir proje içerisinde birlikte kullanılarak güçlendirme alternatifleri incelenmiştir. Bu teknikler birlikte ve ayrı ayrı kullanılabilen güçlendirme alternatifleri olup tez kapsamında dört farklı güçlendirme alternatifi olarak ele alınmıştır. Oluşturulan her alternatif güçlendirme yönteminin statik analizleri yapılmış, uygulama süreleri belirlenmiş ve maliyet analizleri yapılmıştır. Karar verici pozisyonunda bulunan yapı sahiplerinin ve/veya kullanıcının güçlendirme alternatiflerini hangi kriterler altında tercih ettikleri inşaat sektöründe aktif faaliyet gösteren şirketler ile yapılan görüşmeler sonucunda elde edilmiştir. Bu kriterler sırasıyla: güçlendirme projesinin maliyeti, uygulama süresi, güçlendirme projesinden sonra oluşacak alan kayıpları ve seçilen tekniğin fiziksel olarak uygulanabilirliği başlıklarını kapsamaktadır. İlgili şirketlerden, tespit edilen kriterler için; kriterler arasında ikili karşılaştırma yapılması istenmiştir. Kriterlerin değerlendirilip kullanıcının ve/veya karar vericinin optimal çözüme ulaşabilmesi için çok kriterli karar verme yöntemlerinden AHP ve TOPSIS yöntemleri birlikte kullanılmıştır. Bu değerlendirme sonucunda belirlenen kriterlerin AHP yöntemi kullanılarak ağırlıkları elde edilmiş, TOPSIS yöntemi ile de mevcut kriterler arasından en optimal güçlendirme alternatif seçimi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the 2018 Turkish Building Earthquake Regulation and Design Principles of Buildings Under the Effects of Earthquakes were used as a case study to look at how to strengthen buildings. techniques are different ways to get stronger. They can be used together or on their own, and the thesis talks about them as four different ways to get stronger. These are ways to get stronger that can be used by themselves or together. In the scope of the thesis, static analyses of each of the different ways to strengthen were done, as well as analyses of application times and costs. Through interviews with companies in the construction industry, we found out what kinds of things building owners and/or users with decision-making power look for in strengthening options. These criteria are, in order, the cost of the strengthening project, how long it will take to implement, how much space will be lost as a result of the strengthening project, and how well the chosen technique can be used in the real world. From the relevant companies, for the criteria that had been set, a binary comparison between the criteria was asked for. Both AHP and TOPSIS are methods for making decisions based on multiple criteria. They were used together to evaluate the criteria and find the best solution for the user and/or decision maker. As a result of this evaluation, the AHP method was used to get the weights of the chosen criteria, and the TOPSIS method was used to find the best option for strengthening based on the criteria.