Doğal kil ve hindistan cevizi kabuğu ile çözeltilerden Al (III) adsorpsiyonu
Al (III) adsorption in solution with naturel clay and coconut shell
  1. Tez No: 309892
  2. Yazar: MURAT NALÇAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL YURTSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Doğal kaynakların başında gelen suya olan ihtiyacımız; gerek her geçen gün artmakta olan insan nüfusu, gerekse ilerleyen teknoloji dolayısıyla giderek daha da önem kazanmaktadır. Aynı zamanda endüstrilerin çeşitli proseslerinde metallerin kullanımının artması ile, atıksulardaki metallerin giderimi de halk sağlığı için büyük bir önem taşımaktadır.Bu çalışmada; alüminyum stok çözeltisi ile hazırlanan numunelerde, H2SO4 ile modifiye edilmiş hindistan cevizi kabuğu ve kil kullanılarak alüminyum giderimi çalışılmıştır.Deneyler sonucunda; hindistan cevizi kabuğundan elde edilen adsorbentin, pH 8'de maksimum verimi sağladığı, prosesin ekzotermik olduğu ve oda sıcaklığında 100 rpm çalkalama hızında, 1 g/l adsorbent ile % 92,83 verim gözlenmiştir. Kilden elde edilen adsorbentin, pH 6'de maksimum verimi sağladığı, prosesin endotermik olduğu ve oda sıcaklığında 100 rpm çalkalama hızında, 1 g/l adsorbent ile % 98,95 verim gözlenmiştir.Ayrıca; adsorpsiyon mekanizmasının anlaşılabilmesi için Langmuir, Freundlich, Temkin, Dubinin-Radushkevich izoterm modelleri ile Pseudo Birinci Mertebe, Pseudo İkinci Mertebe, Partikül İçi Difüzyon ve Elovixh Denklemi kinetikleri incelenmiştir.Adsorpsiyon izoterminin her iki adsorbent için; Freundlich izotermine en iyi uyum sağladığı bununla birlikte her iki adsorpbent için Langmuir izotermini de karşıladığı, kilden elde edilen adsorbentin Temkin izotermin uyduğu bulunmuştur.Adsorpsiyon kinetiğinde ise her iki adsorbent için; Pseudo ikinci mertebe kinetiğe uyduğu bununla birlikte, kilden elde edilen adsorbentin partikül içi difüzyon kinetiğine de uyduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The need for water from the beginning of the natural resources, as well as becoming increasingly important due to both the human population is increasing with each passing day, advancing technology. At the same time increase in the use of metals in industries with a variety of processes, removal of metals in wastewater is of great importance to public health.In this study, were studied to removal of the aluminum in aluminum stock solution with H2SO4 modified with using the coconut shell and clay.As a result of experiments, the adsorbent obtained from coconut shell, pH 8, provided the maximum yield of the process is exothermic and agitation at 100 rpm at room temperature, 1 g/l of adsorbent has been observed in 92,83 % yield. Clay obtained adsorbent, the pH exceed 6 provides the maximum efficiency of the process is endothermic and agitation at 100 rpm at room temperature, 1 g/l of adsorbent has been observed in 98,95 % yield.Furthermore, to understand the mechanism of adsorption Langmuir, Freundlich, Temkin, Dubinin-Radushkevich isotherm models and Pseudo First Order, Pseudo Second Order, Particle Diffusion inside and Elovich kinetics equation are investigated.Adsorption isotherm for each adsorbent; was obtained Freundlich isotherm provided the best fit, however, also met both adsorpbent for the Langmuir isotherm, Temkin isotherms to comply with clay adsorbent.Adsorption kinetics for both adsorbent, were obtained, to comply with the pseudo second-order kinetics, however, the adsorbent of clay particles in the diffusion kinetics fits.