Numune alma sırasında zeminin fiziksel özelliklerini belirlemeye yönelik penetrometre tasarımı
A penetrometer design for determine the physical properties of soil during sampling
  1. Tez No: 309894
  2. Yazar: OSMAN KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 472
Özet
Penetrometrelerin kolay kullanımları, arazide deney yapanlar için tercih edilmelerine etken olmaktadır. Çok sayıda zemin parametresi hakkında hesaplama ya da tahminde bulunmayı sağlayabilecek daha güvenilir veriler vermesi, tasarımcılar tarafından da tercih edilmesini sağlamaktadır. Saha araştırma maliyetlerini düşürmesi ise nihai yararlanıcılar olan iş sahipleri tarafında giderek daha fazla tercih edilmesinde etkili olmaktadır.Arazi deneylerinin yaygınlaşması, araştırma geliştirme çalışmalarına giderek daha fazla önem verilmesini ve kaynak ayrılmasını sağlamaktadır. Dünyada çalışmalar, daha hızlı gerçekleştirilebilen ve daha güvenilir veriler sağlayan arazi deneylerinin geliştirilmesi üzerine yoğunlaşmaktadır.Bu çalışmada, hem numune alabilen aynı zamanda zeminin bazı fiziksel özelliklerini belirlemeye yarayacak veriler elde edilebilen yeni bir penetrometre (numune alıcı) tasarlanmıştır. Türkiye'de hem numune alma, hem de en az bir arazi deneyi yapma zorunluluğu ve iki işlemin birlikte yapılmasının zorluğu bu geliştirme çalışmasında dikkate alınmıştır.İçte, uç direnci ve genişletme direncini ölçmeye yarayan kalın bir cidardan, dışta ise sürtünme direncini ölçmeye yarayan ince cidarlı iki farklı çapta iki sürtünme ceketinden oluşan penetrometre çift cidarlı olarak tasarlanmıştır. Ölçümler gerinim pulu teknolojisiyle yapılmıştır.Çalışmada tasarlanan penetrometreyle kum zeminlerin önemli parametreleri olan, rölatif sıkılığın (Dr) ve boşluk oranının (e) belirlenebildiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Easy usage of penetrometers has an effect on those who experiment in the field. As penetrometers provide more reliable data that can be used for the calculation of large number of field parameters or for predictions they are also preferred by designers. The customers also gain advantage when they use penetrometers due to their effect on lovering the costs.Proliferation of soil experiments also attached importance to the research and development works in this field. All over the world, these works are focused on advancing in-situ testing that can provide data in a faster and more accurete way.In this study a new penetrometre (soil sampler) that can have a sample and also obtain some data regarding the psysical structure of the soil is developed. During the development process the necessity of having at least one in-situ test and taking sample and hardship of doing both of these two in Türkiye, have been taken into consideration.The penetrometer is designed with double walls. Inside a thick wall, used to measure tip resistance and resistance to expansion and outside two thin walls in different diametres with two different friction mantles used to measure the resistance of friction. Measurements are carried out in strain gauge technology.In this research it has been shown that, by using designed penetrometer the important parametres of sandy soils that are relativ density (Dr) and void ratio (e) can be established.gauge technology.In this research it has been shown that, by using designed penetrometer the important parametres of sandy soils that are relativ density (Dr) and void ratio (e) can be established.