AB uyum sürecinde Macaristan örneğinin incelenmesi ve Türkiye ile karşılaştırılması
The examination of Hungarian case during the attuning time period to EU, and compare with Turkey
- Tez No: 309928
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN GAYTANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Avrupa Birliği bütünleşmeleri oldukça başarılı bir yapı göstermiştir. Tarım ekonomisinde geliştirdiği bir dizi dinamik projeler Avrupa Birliği ülkelerini refah seviyesine taşımıştır. Birliğe yeni katılan ülkeler de bundan faydalanmaktadırlar. Tarım politikaları ve ortak tarım politikası projeleri Birlik ekonomisi adına oldukça önemlidir. Tüm bu başarılı işbirlikleri Türkiye'nin de Avrupa Birliği Üyesi olma amacını sağlamıştır. Günümüzde hükümet politikaları da bunu desteklemektedir.Avrupa Birliği ile kıyaslandığında Türkiye'nin tarım sektöründe pek çok ciddi sorunları mevcuttur. Aday ülke statüsündeki Türkiye'nin yapısal ve sektörel sorunlarında AB'nin geçmişteki ve günümüzdeki çözümleri ışık tutabilecek niteliktedir. Ortak tarım politikası AB ekonomisinin olmazsa olmaz yapı taşlarından bir tanesidir. Bu nedenle OTP üzerinde durulmuş, ortaya çıkışı, geçirdiği süreçler ve bugünkü durumu anlatılmıştır.2004 yılında Birliğe katılan Macaristan' da yapısal sorunları bakımından Türkiye'ye benzemektedir. Macaristan, AB üyeliği ile tarım sektöründe bir dizi çalışmalar yapmış bu çalışmaları sayesinde yapısal sorunlarına ışık tutma eğilimi göstermiştir. AB uyum sürecinde Macaristan örneğinin incelenmesi Türkiye tarımsal sorunlarında çözüm olabilecek unsurlar içermektedir.Türkiye iklim, toprak yapısı, bitki dokusu gibi tarımsal ve hayvansal üretim koşulları bakımından oldukça fazla potansiyeli olan bir ülkedir. Avrupa Birliği'nin ülkeler bazında geliştirdiği kalkınma ve yapısal politikalarını örnek alarak kendine özgü kurallarla uyarladığı takdirde Türkiye mevcut potansiyellerini geliştirebilecek durumdadır. Bu sayede pek çok tarım kaleminde gelişmiş ülkelerle rekabet edebilir düzeye gelmesi olasıdır. Bu bağlamda örnek aldığı AB'nin çeşitli projeleri Türk Tarımı için yapıcı bir süreçtir. Diğer yandan Türkiye'nin AB üyeliği, AB'nin yalnızca ekonomik bir birleşme olmaması aynı zamanda siyasi olması gerekçesiyle günümüzde ve yakın gelecekte mümkün görülmemektedir.
Özet (Çeviri)
European Union integrations show fairly successful process. European Union?s countries various projects which generated in agricultural economy carry them to welfare. Countries that join the union newly they get are getting benefit from this. Agriculture politics and common agriculture politics projects are highly important for the name of the union?s economy. All these successful cooperation also create Turkey?s purpose for being EU?s member. Nowadays government politics prompt it too.Turkey has a lot of serious problem in agriculture sector according to Eurepean Union. Eurepean Unions old and current solutions can throw a light for one of the candidate country of EU, Turkey, structural or sectorel problems. Common agriculture policy is one of the EU economies urgent key stones. That?s the reason common agriculture policy emphasized. In the thesis common agriculture policy?s foundation and it?s procesess and todays cituation has been explained.Hungary resembles to Turkey about the structural problems who joined the union 2004. Hungary has been done some agricultural projects during the time when join in Eurepean Union. Due to its working throught a light on structural problems. Examination of Hungarian case can have a solution about Turkey?s structural problems.Turkey is a country, who has a lot of potential for agricultural and livestocs production factors.If EU?s country based improvements for development and structural politics take an example Turkeys existing problems can be improve. Thats why It has a potential for becoming level to competitive with developed countries in too much agricultural items. In this context EU?s different projects are constructive process for Turkish Agriculture. On the other hand Turkey?s EU joinment process is not seeing possible for today or near future because EU is not a economical union but also it is a political union.