Karaciğerdeki kist hidatiklerin perkütan tedavisinde trokar yönteminin etkinliğinin değerlendirilmesi
Efficiency of trocar method for percutaneous treatment of li̇ver hydati̇d cyst
  1. Tez No: 361280
  2. Yazar: SERDAR ALTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALİL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
KARACİĞERDEKİ KİST HİDATİKLERİN PERKÜTAN TEDAVİSİNDE TROKAR YÖNTEMİNİN ETKİNLİĞİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Amaç: Bu çalışmanın amacı, kist hidatik hastalığının perkütan tedavisinde trokar yönteminin etkinliğini ve komplikasyonlarını rutin uygulamamızda değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Bu çalışma, Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Girişimsel Radyoloji bölümüne 2007 ve 2012 tarihleri arasında karaciğer kist hidatiğinin perkütan tedavisi için gönderilen 29 hastayı kapsamaktadır. Profilaktik olarak albendazol eşliğinde 29 hastanın 22'si trokar kateterizasyon yöntemiyle 7'si ise trokar giriş sonrası PAİR ile perkutan tedavi edildi. Bulgular: Tedavi ettiğimiz 29 olgumuzda anaflaktik şok, hemoraji, peritona sızıntı, sklerozan kolanjit gibi major komplikasyon izlenmemiştir. Yirmidört olguda (%82,8) komplikasyon gelişmezken; üç olguda (%10,3) safra kaçağı, iki olguda (%6,9) infeksiyon olmak üzere toplam beş olguda (%17,2) minor komplikasyon gözlenmiştir. Olguların tedavi sonrasında hastanede kalış süreleri en az bir gün en çok 41 gün olup ortalama dört gün idi. Komplikasyona bağlı 41 gün hastanede kalan vakayı saymazsak diğer tedavi olmuş 28 vakanın ortalama hastanede kalış süresi 2,7 gün olarak hesaplanmıştır. Tedavi ettiğimiz olguların takiplerini irdelediğimizde 29 hastandan 23'ü (%79,3) sorunsuz olup ek sağaltıma ihtiyaç duyulmamıştır. Üç hastaya (%10) kistektomi, iki hastaya (%6,9) endoskopik papillotomi, bir hastaya (%3,4) apse drenajı uygulandı. Sonuç: Perkütan tedavi yöntemi olan trokar kateterizasyonu; düşük komplikasyon, mortalite, morbitede ve hastanede kısa kalma süresiyle etkin ve önemli bir sağaltım yöntemidir. Uygun olgular seçildiğinde trokar perkutan kateterizasyon iyi bir tedavi seçeneği olabilir.
Özet (Çeviri)
EFFICIENCY OF TROCAR METHOD FOR PERCUTANEOUS TREATMENT OF LİVER HYDATİD CYST Aim: The aim of this study is to evaluate the efficiency and complications of trocar method for percutaneous treatment of liver hydatid cyst in our rutine applications. Material ve Method: Twenty nine patients who admitted to Karadeniz Tecnical University Radiology department for percutaneous treatment of hydatid cyst between 2007 and 2012 are included in this study. With prophylactic albendazol treatment 22 of the patients were treated by using trocar catheterization and seven of them were treated with PAİR after trocar puncture. Results: None of our 29 patients had major complications such as anaphylactic shock, leakage to peritoneal cavity or sclerosing cholangitis. Twenty-four patients (%82,8) had no complications, whereas minor complications were seen in five patients (%17.2) ; three patients (%10,3) had bile leakage, two patients (%6,9) had infection. Patients were discharged at least in one day and at most in 41 days, avarage four days. Neglecting the patient who stayed 41 days because of complication, the mean hospitalization of other patiens is 2.7 days. Twenty–three of our patients (%79.3) didn't need any other treatment. Three patients (%10) had cystectomy, two patients (%6,9) had endoscopic papillotomy and one patient (%3,4) had abscess drainage. Conclusion: Trocar cathaterization is a percutaneous treatment modality, which is an efficient and safe method in managing hydatid cyst, with it's low morbidity, mortality and shorter hospital stays. Percutaneous trochar catheterization may be a choice of treatment in suitable cases.