Radyolojik görüntüleme yöntemleri kılavuzluğunda Gharbi tip 3 karaciğer hidatik kistlerin perkütan modifiye kateterizasyon tekniği ile tedavisinin başarı ve sonuçları
Success and results of liver Gharbi type 3 hydatid cyst treatment with modified percutaneous catheterization technique on guidance of radiological imaging methods
- Tez No: 579563
- Danışmanlar: UZMAN HASANALİ DURMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı; karaciğer tip 3 hidatik kistlerin tedavisinde modifiye kateterizasyon yönteminin tedavi etkinliği ve başarısını, erken ve geç dönem komplikasyonlarını ve rekürrens oranlarını belirlemektir. Bu amaçla Ocak 2012-Ocak 2016 tarihleri arasında karaciğer tip 3 hidatik kisti bulunan 23-78 yaş arasındaki (ort:40) toplam 21 hasta (13 kadın, 8 erkek) ve 25 kist çalışmaya dahil edildi. Araştırmaya dahil edilen kist hidatik vakalarının %8'ine kliniğimize başvurmadan önce cerrahi tedavi, %20'sine perkütan tedavi uygulanmıştı. %72 kist vakasına primer olarak tarafımızca modifiye kateterizasyon tedavi yöntemi uygulandı. Her hastaya tedavi öncesi 3 hafta, tedavi sonrası 1 ay 2x400 mg/gün oral albendazol başlandı. Tüm kistler US ve skopi eşliğinde Seldinger iğne ve tel yardımıyla kateterize edildi. Bir kiste dış merkezde takılmış mevcut 8 F kateteri üzerinden yeterli drenajı sağlamak için 14 F geniş çaplı kateter takıldı. Kateter ve tel manipülasyonları ile membranlar ve kız kistlerin parçalanması sağlandı. Kateter aracılığı ile günde en az bir kere olmak üzere, yarım saatlik süre zarfında, küçük miktarlarda (5-10 ml) izotonik salin kullanılarak tekrarlayan enjeksiyon ve reaspirasyonlar yapıldı. Böylelikle kız kistler, endokist ve drenajı mümkün olmayan materyaller aspire edildi. Her işlem başında ve sonunda tüm kistlere, skolosidal amaçlı hipertonik salin (%30 NaCl) uygulandı. Hastanede kalış süreleri ortalama 5 gün (min: 4, maks: 10) idi. 25 kist hidatikden 17'si (%68) safra yolları ile ilişkiliyken, 8'inde (%32) bağlantı saptanmadı. Safra yolları ile ilişkinin kapanması, kistte tam kollaps gelişmesi ve tüm materyallerin aspirasyonu sonrasında kateter çekilerek işleme son verildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the treatment efficacy and success, the early and late complications, the recurrence rates of Modified Percutaneous Catheterization Technique on liver type 3 hydatid cyst treatment. A total of 21 patients (13 female, 8 male) between the ages of 23 and 78 (mean:40) with 25 cysts were included in this study between the years of January 2012 and January 2016. %8 percent of patients had been surgical treatment and %20 percent of patients had been percutaneous treatment before our study. We applied modified percutaneous catheterization in 72% patients as primary mode of treatment. Albendazole 400 mg, 2 times a day was given for each patient 3 weeks before procedure, 1 month postprocedure. All cysts catheterized with the aid of Seldinger needle and wire under US and scopy guidance. 14 F catheter used for one cyst through the 8F catheter that is performed at another center to provide adequate drainage. Daughter cysts and membranes were destroyed with manipulation of catheter and wire. Repeated enjection and reaspiration with small amounts of isotonic saline (5-10 ml) used at least one times a day during a half-hour period through the catheter. So daughter cysts, endocysts and non-drainable materials were aspirated. All cysts were sclerosed with hypertonic saline (%30 NaCl) at the beginning and the end of each procedure. Mean duration of hospitalization was 5 days (min:4, max:10). 17 of 25 hydatid cysts (%68) associated with biliary tract, 8 hydatid cysts not associated. Procedure was finished with extraction of catheter after development of full cyst collapse, aspiration of full material.