Ötiroid ve hipotiroid guatröz/non-guatröz hashimoto tiroiditi'nde tiroid volümü ve l-tiroksin tedavisinin hepatosit büyüme faktörü düzeyleriyle ilişkisi
The association between thyroid volume, l-thyroxine therapy and hepatocyte growth factor levels in euthyroid and hypothyroid goitrous and non-goitrous hashimoto?s thyroiditis
- Tez No: 309942
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER GÜRLEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Hepatosit Büyüme Faktörü'nün(HBF) Hashimoto Tiroiditi ve guatr oluşumundaki etkisinin ve TSH supresyonunun HBF düzeylerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Ekim 2010-Eylül 2011 arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji Departmanı'na başvuran 61 premenopozal kadın çalışmaya dahil edildi. Tiroid fonksiyon testi(TFT) sonuçlarına göre 3 grup tanımlandı.(Ötiroid Hashimoto, kontrol ve subklinik hipotiroid Hashimoto) İlk başvuruda TFT, lipid profili, Anti-TPO, Anti-Tg, tiroid USG ve HBF düzeyleri değerlendirildi. Subklinik hipotiroid Hashimoto tiroiditi hastaları Levotiroksin sodyum replasman tedavisi aldıktan median 3.5 ay sonra aynı parametreler yönünden tekrar değerlendirildi. Gruplar arasında bazal HBF düzeyi farklılık göstermedi. Subklinik hipotiroidi grubunda tedavi öncesi ve sonrası HBF değerleri ve tiroid volümleri anlamlı ölçüde değişim göstermedi. HBF ve çalışılan diğer parametreler arasında ilişki bulunmadı . HBF düzeyi nodüler guvatrlı ve tiroid yapısı normal bireyler arasında farklılık göstermedi. Özetle, bu çalışmada kronik lenfositik tiroiditte nodüler guvatr oluşumu, tiroid volümü ve HBF düzeyleri arasında ilişki olduğunu öne süren mevcut literatürle çelişen sonuçlar elde edildi. Katılımcı sayısının daha geniş tutulduğu ve HBF düzeyini etkileyebilebilecek diğer parametrelerin de hesaba katıldığı çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Exploring the role of Hepatocyte Growth Factor(HGF) on Hashimoto Thyroiditis(HT) pathogenesis and goiter formation, and to see if HGF levels are adjusted by TSH suppression were aimed. Sixty-one premenopausal women who admitted Hacettepe University Faculty of Medicine Department of Endocrinology between November 2010-September 2011 were enrolled in the study. Three groups were determined according to their thyroid function tests(TFTs). (Euthyroid Hashimoto, control and subclinical hypothyroid Hashimoto groups) Basal TFTs and lipid profiles, Anti-TPO, Anti-Tg, thyroid USG and HGF were performed. Subclinical hypothyroid HT patients received Levothyroxine sodium replacement therapy, and were re-assessed for the same laboratory and radiologic features after a median 3.5 month follow-up. Basal HGF levels were not different between groups. In the subclinical hypothyroidism group, HGF levels and thyroid volumes before and after treatment did not change significantly. No correlations were found between HBF and other parameters studied. HGF levels were similar between subjects with nodular goiter and normal thyroid structure. In conclusion, this study revealed conflicting results with the existing literature suggesting a relationship between nodular goiter formation, thyroid volume and HGF levels in chronic lymphocytic thyroiditis. Studies with larger participation and consideration of other probable parameters effecting HGF levels are needed.