Nazolakrimal kanal tıkanıklığı nedeni ile endoskopik dakriyosistorinostomi yapılan hastaların nazolakrimal keselerinde biyofilm varlığı ve yoğunluğu
Biofilm formation and density at the nasolacrimal sac specimens of nasolacrimal duct stenosis
- Tez No: 309945
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ÖĞRETMENOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Son yıllarda biyofilm oluşum ile kronik enfeksiyonlar arasındaki ilişkiyi inceleyen birçok çalışma olmasına karşın epiforanın önemli bir nedeni olan alt nazolakrimal kanal tıkanıklığı bulunan hastaların lakrimal keselerinde biyofilm varlığını gösteren bir çalışma henüz literatürde mevcut değildir. Bu çalışmanın amacı, epifora şikayeti ile gelip alt nazolakrimal kanal tıkanıklığı tanısı aldıktan sonra endoskopik dakriyosistorinostomi yapılan hastaların lakrimal keselerinde biyofilm varlığının, varsa yoğunluğunun gösterilmesidir. Hacettepe Üniveritesi Hastaneleri Kulak Burun Boğaz ve Göz Hastalıkları Poliklinikleri'ne epifora şikayeti ile başvuran 15 hasta çalışmaya alınmıştır. Yapılan muayene ve tetkikler sonucu nazolakrimal kanal tıkanıklığı tanısı koyulan hastalara KBB ve Göz Hastalıkları Anabilim Dalları tarafından ortak endoskopik dakriyosistorinostomi operasyonu yapılmıştır. Operasyon sırasında lakrimal keseden alınan mukoza örnekleri, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı tarafından scanning elektron mikroskopi ile incelenmiştir. Olgulardan 1'inde yüzey depozitlerinin temizlenememesi nedeni ile inceleme yapılamamıştır. Üç olgu revizyon olgudur. İncelenen 14 örneğin 12'sinde (% 85.7) biyofilm oluşumu tesbit edilmiştir. Üç revizyon olgunun hepsinde biyofilm oluşumu tesbit edilmiştir. Örneklerde görüntülenen dokudaki biyofilm alanlarının sıklığı, % 25'ten az veya fazla olarak değerlendirimiştir. Nazolakrimal kanal tıkanıklığı etiyolojisinde biyofilm varlığını ve yoğunluğunu gösterebilmek için, daha geniş hasta grupları ile yapılmış çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Although there are increasing number of indicating correlation of biofilm and chronic infection, there is not any study in the literature showing biofilm formation at the lacrimal sacs of the patients who have nasolacrimal duct stenosis. The aim of this study is to show biofilm formation and density at the lacrimal sacs of the patients, who went endoscopic dacryocytorhinostomy after the diagnosis of nasolacrimal duct stenosis. Fifteen patients with the complaint of epiphora were included in this study. Endoscopic dacryocystorhinostomy was performed, after the diagnosis of nasolacrimal duct stenosis. The mucosal spesimens taken during the surgery were examined with scanning electrone microscobes at Anatomy Department, Hacettepe University Faculty of Medicine. In 12 of 14 specimens (85.7 %) biofilm formation was found. Biofilm formation was detected in all of the 3 revision cases. The density of biofilm at the screened areas was evaluated as less or more than 25 %. A statisticaly meaningful result was not found because of the small number of patients. The number of the patients included in the study is not also enough to detect whether there is difference in biofilm formation and density between the groups with and without episodes of acute dacryocystitis and in revision cases. Studies including large series of patients are needed to show biofilm formation and density in the etiology of nasolacrimal duct stenosis.