İletim tipi işitme kayıplı hastalarda preoperatif bilgisayarlı tomografi bulgularının intraoperatif bulgularla karşılaştırılması ve odyolojik korelasyonu
Correlation of preoperative temporal bone computed tomography and exploratory findings in patients with conductive hearing loss and their relation to audiologic test data
- Tez No: 309944
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT SENNAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
İletim tipi işitme kayıplı hastalarda muayene ile sebebi tespit edilemeyen durumlarda patolojiyi ayırt etme ve tedavi amaçlı eksploratris timpanotomi ameliyatı yapılmaktadır. Preoperatif dönemde etiyolojiyi tespit etmede yardımcı olmak için yüksek çözünürlüklü temporal kemik tomografisi (BT) kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, iletim tipi işitme kaybı nedeniyle cerrahi uygulanan hastalarda BT'nin cerrahi ve işitsel bulgular ile ilişkisini belirlemek; ameliyatta kullanılan parametrelerin BT' deki ölçümler ile uyumlu olup olmadığını tespit etmektir. Çalışmamızda ayrıca iletim tipi işitme kaybı etiyolojisinde otoskleroz olan hastalarda otosklerotik odak boyutu, işitme değişikliği ve BT sınıflandırması arasında ilişki olup olmadığını araştırılmaktır. Çalışmaya 45 hastanın ameliyat edilen 48 kulağı dahil edilmiştir. Her hastadan ameliyat öncesi BT elde edilmiş, ameliyat öncesi ve sonrasında odyolojik tetkik yapılmıştır. Bilgisayarlı tomografi etiyolojiyi % 93,7 duyarlılıkla tespit etmiştir. Bu vakalarda işitme kaybının en sık nedeni olarak literatürle uyumlu şekilde otoskleroz ile karşılaşılmıştır (42 kulak - %87,5). Hastaların ameliyatlarında kullanılan transkanal spekulum çapları, BT ile yapılan dış kulak yolunun ölçümü ile kıyaslanmış ancak zayıf ilişki bulunmuştur (r0,05). Otosklerotik odağın boyutunun ölçümleri işitme kaybının tipi ve derecesi ile kıyaslandığında anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir (p>0,05). Otoskleroz boyutu Symons ve Fanning sınıflamasına göre gruplandığında da odyolojik tetkiklerle anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Exploratory tympanotomy is carried out to identify the etiology and to treat the conductive hearing loss in patients with normal ear drum. High resolution computed tomography (CT) is used to find the etiology at preoperative period. The aim of this study is to evaluate the reliability of computed tomography findings in order to predict the etiology of conductive hearing loss, to assess the usefulness of some tomographic measurements in exploratory tympanotomy and to determine the correlation between size of otosclerotic foci measured in computed tomography and audiometric findings. Computed tomography findings and surgical results of 45 patients (48 ears) with normal otoscopic findings were compared. In detecting the etiology, overall sensitivity of CT scan was 93.7%. In our subjects, otosclerosis was found to be the most common etiology of hearing loss (42 ears- 87.5%). In all cases external ear canal diameter was measured by CT and compared with speculum diameter used in surgery and a weak correlation was found (r0.05). Air bone gap average was decreased from 31.5 dB to 12.9 dB after exploratory tympanotomy.