Serum c-reaktif protein, prokalsitonin, interlökin-6 düzeyleri ile nötrofil ve monosit hacim, iletkenlik, saçılım ve hacim dağılım genişliği değişkenlerinin yenidoğan sepsisindeki tanısal etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the efficacy of serum c-reactive protein, procalcitonin, interleukin-6 levels and parameters of neutrophil-monocyte volume, conductivity, scattering and volume distribution width in the diagnosis of neonatal sepsis
  1. Tez No: 309946
  2. Yazar: HASAN TOLGA ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YURDAKÖK
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Sepsis yenidoğan bebekler için önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir, bu nedenle tanı ve tedavisi acildir. Kesin tanısı kan kültüründe bakteri üremesinin gösterilmesi ile konulur. Fakat sepsise özgü belirti ve bulguların olmaması, kan kültürlerinin sonuçlanmasının zaman alması, yanlış negatif sonuçlanabilmesi tanıyı güçleştirmektedir. Daha hızlı ve kesin tanı koyabilmek için çeşitli laboratuvar yöntemleri geliştirilmiştir. Bu çalışmada serum CRP, PK, IL-6 düzeyleri ile tam kan sayımı parametreleri, nötrofil ve monosit hacim, iletkenlik, saçılım ve hacim dağılımı genişliğinin yenidoğan sepsisindeki tanısal etkinliklerinin karşılaştırılması amaçlandı. Bu çalışma Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi Yenidoğan Ünitesi'nde Temmuz 2010 ile Eylül 2011 tarihleri arasında yürütüldü. Çalışma grubu kanıtlanmış sepsis (n=34), klinik sepsis (n=69) ve kontrol grubundan (n=102) oluşuyordu. Sepsis tanısı için en uygun kesim noktası değerleri CRP için 0.16 mg/dL (duyarlılık %72, özgüllük %76), PK için 0.41 ng/ml (duyarlılık %69, özgüllük %84), IL-6 11.20 pg/ml (duyarlılık %71, özgüllük %65), MNV için 145.50 au (duyarlılık %59, özgüllük %57), NDW için 29.54 au (duyarlılık %42, özgüllük %77), MMV için 154.50 au (duyarlılık %71, özgüllük %42), MDW için 22.50 au (duyarlılık %36, özgüllük %83) bulundu. CRP, PK ve IL-6'nın PTD'leri %75, %79, %65, NTD'leri %72, %71, %72; MNV, NDW, MMV, MDW'nin PTD'leri %58, %63, %53, %68, NTD'leri %58, %56, %59, %58 idi. Yenidoğan sepsisi tanısı için CRP, PK ve IL-6'nın duyarlılıklarının, nötrofil ve monosit hacim, iletkenlik, saçılım ve hacim dağılımı değişkenlerinin özgüllüklerinin yüksek olduğu belirlendi. Nötrofil ve monosit hacim, iletkenlik, saçılım ve hacim dağılımı genişliğinin yenidoğan sepsisi tanısındaki tahmin güçleri CRP, PK ve IL-6'dan daha düşük olmakla birlikte tanıda yararlı olabilecekleri sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
Sepsis is an important cause of morbidity and mortality among newborn infants. Therefore, early diagnosis and adequate antibiotic treatment are required. Blood culture is the gold standard laboratory technique. Early and definitive diagnosis of neonatal sepsis is difficult because its sings and symptoms are nonspecific, blood culture results may take 48-72 hours and occasionally be false negative. Various laboratory methods have been developed in order to make a rapid and accurate diagnosis. We aimed to investigate and compare the efficacy of serum CRP, Procalcitonin (PCT), IL-6 levels and parameters of neutrophil and monocyte volume, conductivity, scattering and volume distribution width for the diagnosis of neonatal sepsis. This study was conducted in Hacettepe University Ihsan Dogramaci Children's Hospital Neonatalogy Unit, between July 2010 and September 2011. The study included 205 newborns, there were 103 cases in sepsis group (34 proven, 69 clinical sepsis) and 102 cases in control group. The optimum cut-off values for the diagnosis of neonatal sepsis were found to be 0.16 mg/dl for CRP (sensitivity %72, specificity %76), 0.41 ng/ml for PCT (sensitivity %69, specificity %84), 11.20 pg/ml for IL-6 (sensitivity %71, specificity %65), 145.50 au for MNV (sensitivity %59, specificity %57), 29.54 au for NDW (sensitivity %42, specificity %77), 154. 50 au for MMV (sensitivity %71, specificity %42), 22.50 au for MDW (sensitivity %36, specificity %83). Positive and negative predictive values (PPV, NPV) of CRP, PCT and IL-6 were %75, %79, %65 and %72, %71, %72, respectively. PPV and NPV of MNV, NDW, MMV and MDW were %58, %63, %53, %68 and %58, %56, %59, %58, respectively. Sensitivity of CRP, PCT, IL-6 and specificity of parameters of neutrophil and monocyte volume, conductivity, scattering and volume distribution width were found to be high for the diagnosis of newborn sepsis. In conclusion, although the predictive values of parameters of neutrophil and monocyte volume, conductivity, scattering and volume distribution width in the diagnosis of neonatal sepsis are lower than of CRP, PCT and IL-6, these new parameters may be useful for the early diagnosis of neonatal sepsis.