Tip 2 diyabetik nefropatili ve nefropatisiz olgularda serum adiponektin seviyeleri ve eşlik eden faktörler
The level of serum adiponectin and associated factors in patients with type 2 diabetic nephropathy and type 2 diabetic without nephropathy
- Tez No: 309951
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA SAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Adiponektin insülin direncini kırıcı, antiaterojenik ve antiinflamatuar etkileri gösterilmiş olan yağ doku kaynaklı bir adipositokindir. Diyabet ve metabolik sendrom başta olmak üzere birçok durumda etkilerinin olduğuna yönelik çalışmalar gün geçtikçe artmaktadır.Bu çalışmanın amacı tip 2 diyabette, diyabetik nefropati ile serum adiponektin seviyesi arasındaki ilişkinin ortaya koyulması ve bunun yanında serum adiponektin seviyesinde etkili olabilecek diğer parametrelerin de gözden geçirilmesidir.Çalışma kapsamında Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dr. Rıdvan Ege Hastanesine Mart 2011- Kasım 2011 tarihlerinde başvuran tip 2 diyabetli 17 nefropatisiz hasta ve tip 2 diyabetli mikroalbuminürik nefropatili 17 hasta içeren iki grupta, diyabetik nefropatide adiponektin düzeylerindeki değişim araştırılmıştır.Hastaların verileri rutin kontrol sırasındaki muayenelerinde veya hastanede yatışları sırasında toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Adiponectin which has been shown to have antiatherogenic, anti-inflammatory and contr-diabetogenic effects, is one of the most important adipose tissue derived cytokines. Number of studies, attributing a role to this adipocytokine in development of some diseases, are increasing day by day. These studies are primarily focusing on diabetes end metabolic syndrom.The aim of this study is researching the relationship between serum adiponectin level and diabetic nephropathy as well as some other parameters that may influence serum adiponectin level, in type 2 diabetic patients.Totally 34 type 2 diabetic patients from Ufuk University School of Medicine. Dr. Rıdvan Ege Hospital, who admitted between March 2011 and November 2011 participated in the study .17 patients without nephropathy, consisted the first group and 17 patients with a diabetic nephropathy in microalbuminuric stage consisted the second group for comparison of adiponectin levels.All datas of these patients were collected during routine examinations or hospital admissions.