Fındık yağı ve kanola yağı ile beslenen erkek ratlarda serum hormon ve testis histopatolojisinin değerlendirilmesi
The evaluation of serum hormone levels and testis histopathology in male rats fed with canola oil and hazelnut oil
- Tez No: 309960
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH OĞUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalışmanın amacı Fındık yağı ve Kanola yağının erkek üreme sistemi üzerinde;serum hormonları ve testis üzerindeki histopatolojik etkilerini incelemek.Bunun için 30 tane Sprague-Dawley tipi erkek sıçan kullanıldı. Hayvanlar3 gruba ayrılarak 16 haftalık süren bir deney yapıldı. 1. grup kontrol grubuolarak belirlenirken 2. grup Fındık yağı ile beslenen, 3. Grup ise Kanola yağı ilebeslenen grup olarak oluşturuldu. Deney sonunda hayvanların tümü sakrifiyeedilerek testisleri alındı. Serumda FSH, LH, Testosteron hormonu, testis dokusu ise histopatolojik olarak incelenip immünohistokimyasal olarak primer testosteron antikoru bakıldı.Gruplar arasında hayvanların davranış şekillerinde ve tartı takibindeanlamlı bir fark görülmedi. Fındık yağı ve Kanola yağı ile beslenen erkekratlarda Kanola grubunda daha fazla olmak üzere serum LH ve Testosteronhormonu yüksekliği belirlenirken testis dokusunda ışık mikroskopisi ile yapılanhistolojik incelemede kriter olarak seminifer tübüllerdeki spermatogenezi gösteren Johnsen skoru baz alındı ve histopatolojik olarak bir fark saptanmadı.İmmunohistokimyasal olarak da testis dokularında anlamlı bir testosteron farkı saptanmadı. Sonuç olarak; Kanola ve Fındık yağı ile beslenen erkek sıçanlarda buyağların serum LH ve testosteronu arttırdığı ancak testis dokusunda herhangi bir fark yaratmadığı ortaya çıkmış olup fertilite üzerine net etkisinin araştırılabilmesi için ek olarak sperm fonksiyonlarını değerlendiren çalışmalaraihtiyaç olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of canola oil andhazelnut oil in male reproductive system and to evaluate effects of serumhormon levels and testis histopathologyThirty male Sprague-Dawley rats were used in tihs study. Adult male ratswere divided into three grups and the experiment have been performed during16 weeks. Animals in Group I were spared control. rats in Group II were fed withHazelnut oil and rats in Group III were fed with canola oil. At the end of the feding period the rats were sacrificied. Testes of all rats were excised with standart method for histopathologic evaluation and blood samples were takenfor serum hormone (FSH, LH, Testosterone) levels determination.There were no significant differences were noticed about behaviour andweight of rats among groups during the experiment. Rats in group III (CanolaOil Group) ; LH and especially testosterone levels were higher than rats inGroup I (Control Group). Similarly, rats in group II (Hazelnut oil group). Theseparameters were a little bit higher than rats in Group I, but it was not significant. Assessment for testis histopathology and immunohistochemical (IHC) testosteron antibody tissue levels used. The criteria of histolocigal evaluationwith light microscope was accepted as Johnsen score which shows spermatogenesis in seminiferous tubules. Johnsen scores and IHC testis tissuetestosterone antibody levels were no statisticaly difference among all groups.These results suggest that; in male rats which fed canola oil and hazelnutoil effectted serum hormone levels. Especially, canola oil more effects thanhazelnut oil on serume LH and Testosterone levels. On the contrary nodifference has been seen at histopathological and immunohistochemical assessment. We believe that; further experiments has been warranted for the investigation on sperm motility and activity to learn these oils effects on the testis tissue more accurately.