Çevresel asbest maruziyetine bağlı radyolojik ve/veya klinik bulguları olanlarda fonksiyonel etkilenme, yaşam kalitesi ve bilgisayarlı toraks tomografisi bulguları
Environmental exposure to asbestos-related radiological and / or functional interference in patients with clinical findings, and computed tomography findings of the quality of life
- Tez No: 309981
 - Danışmanlar: PROF. DR. FATMA EVYAPAN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 83
Özet
Türkiye, Yunanistan, Korsika, Yeni Koledonya gibi doğal depositler şeklinde asbest bulunan ülkelerde çevresel asbest maruziyetine bağlı hastalıklar önemli bir sorun oluşturmaktadır.Çalışmamızda amacımız; standart akciğer grafisinde çevresel asbest maruziyetine bağlı radyolojik bulguları olanları düşük doz toraks tomografisi ile değerlendirmek. Ayrıca solunum fonksiyonları, difüzyon kapasitesi, egzersiz kapasitesi (6 dakika yürüme testi) ve yaşam kalitesi değerlendirmektir.Çalışmamızda Denizli Çal-Süller bölgesinden standart akciğer grafisinde çevresel asbest maruziyeti uyumlu radyolojik görünümü olan olgular değerlendirildi. Düşük doz toraks tomografisi çekildi. Plevral plaklar 3 eksende uzunlukları ölçülerek plevral plak hacimleri hesaplandı. Akciğer volümü de 3 eksende akciğer uzunkuları ölçülerek hesaplandı. Plevral plak hacimleri akciğer hacimlerine bölünerek plevral plak oranı hesaplandı. Hastalar Kısa-Form-36 anketini doldurdu ve 6 dakika yürüme testini tamamladı. Hastaların difüzyon kapasitesi ölçüldü.Çalışmamızda standart akciğer grafisinde radyolojik bulguları olan 75 (41 erkek, 34 kadın) hasta alındı. Ortalama yaşları 70,48 saptandı. 66 hastanın düşük doz toraks tomografisinde asbest plağı saptandı. Geri kalan 9 hastada asbest plağı olarak yanlış değerlendirilen (2 tanesinde kalsifik granülom, 7 tanesinde sekel kalsifik) değişiklikler mevcuttu. Hastaların 12'sinde erken evrede (6 hasta evre:1, 4 hasta evre:2, 1 hasta evre:3, 1 hasta evre:4) asbestozis saptandı. Plevral plak hacim ve oranı ile solunum fonksiyonları, difüzyon kapasitesi, egzersiz kapasitesi, yaşam kalitesi arasında istatiksel olarak anlamlı korelasyonu saptanmadı. Yaşam kaliteleri Türk toplumu norm değerlerine göre (sosyoekonomik ve yaş değişkenleri çalışma popülasyonuna benzer) düşük saptanmıştır. Asbestozisli hastaların difüzyon testi, 6 dakika yürüme mesafesi ve yaşam kalitesi istatiksel olarak anlamlı düşük saptanmıştır.Bu çalışma asbest maruziyeti olanlarda yaşam kalitesi etkilenimini değerlendiren ilk çalışmadır. Erken asbestozis olasılıkla solununum fonksiyonlarını ve egzersiz kapasitesinide azalmaya yol açmaktadır. Daha önceki çalışmalara benzer olarak plevral plaklar solunum fonksiyonlarını ve egzersiz kapasitesini etkilememektedir.
Özet (Çeviri)
Natural asbestos deposits found in some countries such as Turkey, Greece, Corica, New Caledonia are main sources of environmental asbestos exposure which may constitute a major health problem.The aim of our study was to furher evaluate the asbestos related standard radiological findings in a population with environmental exposure to asbestos with low dose computed tomography. Also pulmonary function tests, diffusing capacity, exercise capacty and quality of life were assessed.People from Çal Süller region of Denizli with Standard chest X ray findings consistent with asbestos exposure were enrolled in this study. Low dose computed tomography have been performed. Pleural plaque volumes were calculated by measuring the three axes. Lung volumes were also calculated by measuring three axes. Pleural plaque ratio was calculated by dividing pleural plaque to lung volumes. Patients completed SF-36 questionnaires. 6 minutes walking tests had been performed. Diffusing capacity measured.Total 75 (41 male 34 female ) with mean age 70,48 with radiographic abnormalities were enrolled to the study. In 66 cases pleural plaque were on thorax computed tomography. Remaining 9 patients cacific granuloma (2 cases) and calcific sequela (7 cases) were misinterpreted as calcific pleural plaque. Aditionally asbestosis findings mainly with mild parenchymal involvement (6 cases grade 1; 4 grade 2; 1 grade 3 and 1 case grade 1) were present in 12 cases. There was no statistically significant correlation between diffusing capacity, exercise test, exercise test with pleural plaque volume as well as pleural plaque index. Quality of life indexes were lower than the established norm values of Turkish people matched for age and socioeconomical status with our study population. However the diffusing capacity, 6 minutes walking distance and quality of life values were statistically lower in asbestosis patients.Our study is the first to demonstrate that environmental asbestos exposure may affect quality of life. Early asbestosis may have an impact on respiratory functions and exercise capacity of affected people. As previously shown asbestos related pleural plaque have no effect of respiratory function tests and exercise capacity.