Kompleks aterosklerotik plaklara bağlı aortoiliak tıkayıcı lezyonlarda primer stent uygulaması
Primary stending for complex atherosclerotic plaques in aortic and iliac stenoss
- Tez No: 59794
- Danışmanlar: DOÇ. DR. T. ERHAN ILGIT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
63 VII- ÖZET Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalımızda 45 aylık süre içinde 19 hastadaki 22 kompleks lezyona primer stent implantasyonu uygulanarak bu yöntemin etkinliği değerlendirilmiştir. Yirmiiki lezyonun onyedisi ülsere, üçü ileri derecede kalsifiye, onu egzantrik iken sekizi anevrizmal dilatasyon, ikisi spontan disseksiyon ve biri de taşan kontur özellikleri göstermekteydi. Bu lezyonlar 19 Palmaz stent ve birer adet Wallstent, Strecker stent, ve Memotherm stent ile tedavi edilmiştir. Lezyonlardan biri aorta, ondokuzu ana iliak arter, ikisi dış iliak arter yerleşimlidir. İmplantasyonun hemen sonrasında yapılan anjiografi stentlenen segmentte düzgün kontur özellikleri ve patensinin sağlandığını göstermiştir. Takip anjiografilerde işlemden 4 hafta sonra fokal anevrizmaların oklüde olduğu dikkati çekmiştir. Distal embolizasyon meydana gelmemiştir. Bir olguda iliak arter, distal kan akımının yetersiz olmasına bağlı tıkanmıştır. Çalışmamızda teknik başarı oranı % 100, komplikasyon oranı % 5.2 ve 3-46 ay kontrollerinde (ortalama 19.6 ay) patensi oranı % 95'tir. Primer stent implantasyonu, aortoiliak düzeyde, kompleks plaklara bağlı gelişen stenozların tedavisinde etkin bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
64 VIII- SUMMARY In 19 patients, 22 severe stenotic segments with atherosclerotic complex plaques were undergone primary stenting procedure in the Department of Radiology, School of Medicine, Gazi University, between June 1993 - January 1997 and the efficacy of the procedure was evaluated. Twenty-two lesions included ulcerated plaques (n = 17), ulcerated plaques with focal aneurysms (n=8), plaques with heavy calcification (n=3), severely eccentric plaques (n=10), plaques with overhanging edge (n=1) and plaques with spontaneous dissection (n=2). The lesions in the aorta (n=1), common iliac artery (n=19) and external iliac artery (n=2) were treated with Wallstent (n=1), Strecker stent (n=1), Memotherm stent (n=1) or Palmaz stents (n=19). Immediate angiography after stent placement revealed restoration of patency with smooth contours of the stented segment. Complete occlusion of the focal aneurysms were documented in the follow-up angiographies obtained four weeks after the procedure. Distal embolization did not occur. In one case with poor distal run-off, subacute occlusion occured. In our study, technical success rate was 100 %, total complication rate was 5.2 % and in a follow-up period of 3-46 months (mean 19.6 mos) the primary patency rate was 95 %. Primary stenting is an effective and reliable percutaneous treatment modality for complex plaques. Patency of the arterial segment with smooth lumen can be created without the risk of acute complications such as distal embolization, dissection and restenosis.