Diyabetes mellituslu hastalarda demodex yoğunluğuna sebum konfigürasyonunun etkisi
The effect of sebum configuration to the density of demodex in patients with diabetes mellitus
- Tez No: 310066
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Demodex spp. yaşla birlikte sıklığı artan, insanlarda pilosebase ünitede yaşayan ektoparazitlerdir. Konağın sebumu ile beslenirler. Demodex spp. akarları, konağın bağışıklık durumuna göre kommensalistik, mutualistik veya parazitik etki gösterebilir. Demodex spp. akarlarının sebep olduğu deri hastalıklarına demodikozis veya demodisidozis adı verilir. Diyabetes mellitus toplumda giderek sıklığı artan, çeşitli tipleri bulunan bir metabolizma bozukluğudur. Diyabetes mellitusta enfeksiyonlar başta olmak üzere deri belirtileri sık görülmektedir. Bağışıklık sistem bozukluklarına da rastlanmaktadır. Deri, insan vücudunda önemli rolleri bulunan geniş bir organdır. Sebum salgısı, nem düzeyi ve asit manto yapısı ile koruyucu bariyer oluşturmaktadır. Bu çalışmada DM hastalarında Demodex spp. yoğunluğunu ve buna etkisi olabilecek deri sebum, nem, pH düzeyleri ve sebum konfigürasyonunu araştırmayı amaçladık.Gereç ve yöntem: Çalışmaya DM tanılı 48 hasta, birinci kontrol grubuna DM tanısı olmayan Demodex spp./cm2 ?5 olan demodikozis tanısı almış 45 olgu ile ikinci kontrol grubuna DM ve demodikozis tanıları olmayan sağlıklı 40 birey alındı. Diyabetes mellitus grubu Demodex spp./cm2 yoğunluğuna göre Demodex spp.?5 ve Demodex spp.0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: Demodex spp. are ectoparasites living in pilosebaceous unites in humans that increase with age. They feed with host sebum. Demodex spp. effect commensal, mutual or parasitic according to the host immune status. Skin diseases that Demodex spp. cause are known as demodicosis or demodicidosis. Diabetes mellitus (DM) is a metabolic disorder which has various types and increasing incidence in the community. Skin symptoms, especially infections are frequent in diabetes mellitus. Immunity disorders are also occur in diabetes mellitus. Skin is a large organ that has important functions in human body. Its protective barier consists of sebum secretion, moisture and acid manto. In this study, we aimed to determine the density of Demodex spp. in patients with diabetes mellitus and the effects of skin sebum, moisture, pH levels and sebum configuration on this density.Material and Method: A total of 48 patients with DM as study group were included in the study. As first control group, 45 patients who have not DM but have demodicosis with Demodex spp./cm2 ?5 and as second control group, 40 individuals who have not DM and demodicosis were included in the study. The group of DM was seperated into two groups as Demodex spp.?5 and Demodex spp.0.05).