1993 yılından itibaren kliniğimizde tedavi edilen akut periferik arteryel emboli vakalarında girişim zamanlamasının müdahale sonuçları üzerine etkisinin değerlendirilmesi
The evaluation for the effects of intervention time on the results of the patients who were treated for acute peripheral arterial embolism in our clinic , since 1993
- Tez No: 310082
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA ÜNLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Akut periferik arteriyel emboli, anevrizma rüptürü ve arteriyel yaralanmalardan sonra damar cerrahisinin üçüncü sıklıkta görülen acil durumudur. Tedavinin başarısı hızlı tanı, erken müdahaleye bağlıdır. Erken müdahale ekstremite ve hasta kaybını engelleyebilir, gecikme girişim şansını ortadan kaldırabilir. Bu çalışmanın amacı akut periferik arteriyel emboli vakalarında şikayetlerin başlaması ile hastaneye başvuru arasında geçen sürenin cerrahi sonuçlara ve mortalite üzerine olan etkilerini değerlendirmektir.Materyal ve Metod: Mayıs 1993 ile Şubat 2012 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı' na müracaat eden ve akut periferik arteriyel emboli tanısı konan 726 hastaya uygulanan 870 cerrahi müdahalenin erken dönem sonuçları retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların yaşları 1-95 yıl arasında değişmekte ve ortalama 65,2 ± 13,9 idi. 419 hasta (%58) erkek, 307 hasta (%42) kadın idi. Şikayetlerinin başlaması ile hastaneye başvuru zamanı arasında geçen süre, 1 saat ila 20 gün arasında değişmekte ve ortalama 23,8 ± 6 saat idi. Hastalar başvuru zamanına göre 24 saatden önce ve sonra olmak üzere 2 gruba ayrıldı.Bulgular: 595 hastada (%81) başvuru zamanı 24 saatden önce, 131 hastada (%19) 24 saatden sonra idi (p< 0.001).
Özet (Çeviri)
SUMMARYObjective: Acute peripheral arterial embolism is the third most common emergency case in the vascular surgery following aneurysm ruptures and arterial injuries. Treatment succes rate depends on rapidly diagnosis and early intervention. The purpose of this study to analyze the effects of the time between the onset of complaints and admission to hospital on surgical outcomes and mortality in the cases with acute peripheral arterial embolism.Material and Method: We retrospectively examined the surgical outcomes in the early period of 726 patients who underwent a total of 870 operations for acute peripheral arterial embolism at the Cardiovascular Surgery Department of Atatürk University Medical Faculty, between May 1993 and February 2012. The patients ranged in age from 1 to 95 years old and average age was 65,2 ± 13,9 years. There were 419 (58 %) men, 307 (42 %) women patients. The time of admission to hospital ranged in from 1 hour to 20 days and average time was 23,8 ± 6 hours. The patients divided into two groups according to admission time before or after 24 hours.Results: Among the patients; 595 (81 %) were admitted less than 24 hours and 131 (19 %) were admitted more than 24 hours (p< 0.001). The rate of motion functional loss was determined in the 86 %of the patients with late admission time and in the 51 %of the patients with early admission time (p< 0.001).