Hipertiroidinin sıçan hipofiz-ovaryum ekseni üzerindeki etkilerine karşı e vitamininin koruyucu rolü
The protective role of vitamin e against the effects of hyperthyroidism on the rat pituitary-ovary axis
  1. Tez No: 618014
  2. Yazar: ELFİDE GİZEM KIVRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KAPLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Amaç: Deneysel olarak oluşturulan hipertiroidi (Hipert) modelinin hipofiz-ovaryum ekseni üzerindeki olası etkileri ve E vitamininin (Vit E) bu negatif etkilere karşı muhtemel koruyucu rolünün araştırılması. Materyal ve Metot: Wistar albino türü 8-10 haftalık, 200-300 gr ağırlığında, her grupta 8 adet hayvan bulunacak şekilde 40 adet dişi sıçan 5 gruba ayrıldı. Çalışmamızda Hipert grubundaki hayvanlara 21 gün boyunca 0,3 mg/kg/gün intraperitoneal olarak (i.p.) L-tiroksin verildi. Kontrol (Kont) grubundaki hayvanlar ise herhangi bir işleme tabi tutulmadı. Sham grubundaki hayvanlara 21 gün boyunca oral gavajla 1 mL mısır yağı verildi. Hipert+Vit E grubundaki hayvanlara 21 gün boyunca 0,3 mg/kg/gün i.p. L-tiroksin ve oral gavajla mısır yağında çözdürülmüş 100 mg/kg/gün/1 mL E vitamini verildi. Vit E grubundaki hayvanlara 21 gün boyunca oral gavajla mısır yağında çözdürülmüş 100 mg/kg/gün/1 mL E vitamini verildi. Çalışma sonunda ovaryum dokularında elektron mikroskobik ve streolojik analizler yapıldı. Ayrıca kan serum örneklerinde tiroid uyarıcı hormon (TSH), serbest tiroksin (ST4), folikül uyarıcı hormon (FSH), luteinize edici hormon (LH), süperoksit dismutaz (SOD) düzeyleri ve katalaz (CAT) enzim aktivite tayinleri yapıldı. Bulgular: Hipert grubunda, ovaryum folikül sayısı ve hacimlerinin, korpus luteum ve korteks hacminin, vücut ağırlığının, TSH, FSH ve SOD düzeylerinin Kont grubuna göre önemli derecede azaldığı, buna karşın bağ doku hacminin, CAT enzim aktivitesinin ve ST4 düzeylerinin ise Kont grubuna göre arttığı gözlenmiştir. E vitamini takviyesi yapılan Hipert grubunda, E vitamininin antral folikül, korpus luteum, bağ doku hacimleri ile CAT aktivitesi, SOD ve FSH düzeyleri üzerinde koruyucu rolünün olduğu gözlendi. Sonuç: Sonuç olarak, hipertiroidinin ovaryum foliküllerini azaltarak infertilite problemlerine neden olabileceği, hipofiz-ovaryum ekseni üzerinde gözlenen hipertiroidinin bu olumsuz etkilerine karşı E vitamininin oksidan-antioksidan homeostazisini sağlayarak hipofiz-ovaryum ekseni üzerinde düzenleyici rol oynadığı biyokimyasal, histopatolojik ve stereolojik bulgularımızla gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to investigated the possible effects of experimentally induced hyperthyroidism (Hypert) model on the pituitary-ovarian axis and the possible protective role of vitamin E (Vit E) against these negative effects. Material and Methods: In total of 40 Wistar albino rats, 10-week-old, 200-300 g weight, were divided into 5 groups, each group consists of 8 animals. Hypert group was received L-thyroxine intraperitoneally, 0.3 mg/kg/day for 21 days. Animal in the control (Cont) group was not subjected to any treatment. Sham group animals were given 1 mL/day corn oil by oral gavage for 21 days. The animals in the Hypert + Vit E group were intraperitoneally exposed to L-thyroxine (0.3 mg/kg/day) and 100 mg/kg/day/1 mL vitamin E dissolved in corn oil by oral gavage for 21 days. Animals in the Vit E group were received 100 mg/kg/day/1 ml vitamin E dissolved in corn oil by oral gavage for 21 days. At the end of the experiment, electron microscopic and stereological analyzes were done on the ovarian tissues. In addition, thyroid stimulating hormone (TSH), free thyroxine (FT4), follicle stimulating hormone (FSH), luteinizing hormone (LH), superoxide dismutase (SOD) levels and catalase (CAT) enzyme activity were determined in blood serum samples. Results: As a result of analysis, it was observed that ovarian follicle numbers and volumes, corpus luteum and cortex volume, body weights, TSH, FSH and SOD levels decreased significantly in the Hypert group in comparision of the Cont, on the other hand, the volume of connective tissue, CAT enzyme activity and FT4 levels increased in Hypert group in comparision of the Cont. It was observed that vitamin E supplementation had a protective role on the volumes of antral follicle, corpus luteum and connective tissue, and CAT activity and SOD, FSH levels. Conclusion: It was observed that hyperthyroidism decreases the number of ovarian follicles that may cause infertility problem. It was seen that negative effect of hyperthyroidism on the pituitary-ovarian axis would be ameliorated by means of vitamin E usage since it may have a homeostasis role on this axis that was shown by biochemical, histopathological and stereological analyses of present study.