Kemoterapi alan hastalarda oral mukozitler ile başedilebilir mi?
Is deal with oral mucositis for patients receiving chemotherapy?
- Tez No: 310109
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZGİ ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kemoterapi tedavisi alan hastalarda ağız bakımı için sodyum bikarbonat solüsyonu, benzidamin hidroklorür solüsyonu ve karadut şurubu kullanımının oral mukozitlere etkisini belirlemektir. Deneysel olarak yapılan araştırmanın verileri ?Hasta İzlem Formu?, ?Ağız Mukozası Değerlendirme Formu?, ?Rotterdam Semptom Listesi? ve ?Ağrı Algı Skalası? kullanılarak araştırmacı tarafından toplandı. Araştırmaya alınacak 90 hasta rastgele örneklem yöntemi ile üç gruba ayrıldı. Ağız bakım solüsyonu olarak Grup 1 ?benzidamin hidroklorür?, Grup 2 ?sodyum bikarbonat?, Grup 3 ?karadut şurubu? kullandı. Verilerin değerlendirilmesinde frekans ve ortalama ± standart sapma, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, Eşleştirilmiş t testi, Anova varyans analizi ve Post-Hoc Tukey çoklu kıyaslama testleri kullanıldı.Üç grup arasında sosyodemografik özellikler, tanı, tedavi protokolü ve sigara içme durumları açısından anlamlı fark bulunmadı. İkinci görüşmede; Grup 3' de mukozit gelişmeyen ( evre 0 ) hasta sayısı daha fazla olup ve evre 3 mukozite hiç rastlanmadı. Grup 1 ve Grup 2 de boğaz ağrısı puanlarının arttığı, Grup 3 de değişiklik olmadığı, Grup 1 de ağız kuruluğu puanlarının daha yüksek olduğu belirlendi. Rotterdam Semptom puanlarının grup içi karşılaştırılmasında Grup 1 de Aktivite Düzeyi birinci ve ikinci görüşme puanları arasında anlamlı fark bulundu. Grup 2 de birinci ve ikinci görüşme Fiziksel Rahatsızlık puanları arasında anlamlı fark bulundu. Sonuç olarak; kemoterapi tedavisi alan hastalarda oral mukozitleri, ağız içi ağrıyı ve ağız kuruluğunu önlemek için karadut şurubunun kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of use sodium bicarbonate solution, benzydamine hydrochloride solution and black mulberry syrup for oral care in oral mucositis for patients receiving chemotherapy. Experimentally obtained data is collected by researcher using ?Patient Observation Form?, ?Oral Mucosa Evaluation Form?, ?Rotterdam Symptom List?,? Pain Perception Scale?. 90 patients included in the study were divided into three groups using random sampling method. Group 1, Group 2 and Group 3 used oral care solutions of ?benzydamine hydrochloride?, ?sodium bicarbonate? and ?black mulberry syrup? respectively. Frequency and ± standard deviation, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, Paired t test, Anova variance analysis and Post-hoc tukey multiple comparison test used for data evaluation. Socio-demographic characteristics, diagnosis, treatment protocol and smoking habits showed no significant difference. In group 3, patients without mucositis (stage 0) were higher and stage 3 mucositis was not observed in second interview. Throat pain points in Group 1 and Group 2 were increased whereas in Group 3 no change was monitored. Moreover, in Group 1 higher oral dryness points were marked. Rotterdam symptom points compared in each group, in Group 1 activity level showed significant difference between first and second interview. Between first and second interview physical disturbance points showed significant difference in Group 2. In conclusion; black mulberry syrup usage for avoiding oral mucositis, oral mucosa pain and oral dryness is recommended in patients receiving chemotherapy treatment.