Kemoterapi alan çocuklarda karadut şurubu ile sakız çiğneme uygulamasının oral mukozitleri önleme üzerine etkisi
The effect of black mulberrry syrup and chewing gum on the prevention of oral mucositis in children undergoing chemotherapy
- Tez No: 607433
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN ÖZYAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, kemoterapi alan çocuklarda karadut şurubu ile sakız çiğneme uygulamasının oral mukozitleri önleme üzerine etkisini karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Deneysel olarak yapılan çalışmanın verileri“Hasta Tanıtım Formu”, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)“Oral Mukozit Değerlendirme Ölçeği”ve“Uluslararası Çocuk Mukozit Değerlendirme Ölçeği (ChIMES)”ile araştırmacı tarafından toplanmıştır. Verilerin analizinde Shapiro Wilks, Mann Whitney U, Wilcoxon, ki-kare ve Fisher-Freeman-Halton testi yapılmıştır. Araştırmaya dahil edilen hastalar rastgele örneklem yöntemi ile üç gruba ayrılmıştır. Grup-1'e dahil edilen hastalara kliniğin rutin ağız bakımının yanı sıra karadut şurubu, grup-2'ye dahil edilen hastalara rutin ağız bakımıyla birlikte sakız çiğnetme ve grup-3'teki hastalara sadece klinikte kullanılan rutin ağız bakımı verilmiştir. Çalışmada üç grupta da 14. günde 5. güne göre Oral Mukozit Değerlendirme Ölçeği ve ChIMES değerlendirmesinde oral mukozit görülme oranı ve toplam skor değerlerinde artış görülmektedir.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF BLACK MULBERRRY SYRUP AND CHEWING GUM ON THE PREVENTION OF ORAL MUCOSITIS IN CHILDREN UNDERGOING CHEMOTHERAPY This study was conducted with the aim of determining the effect of black mulberry syrup and chewing gum on the prevention of oral mucositis in children undergoing chemotherapy. Data collection for this experimental study was performed by the researcher using a Patient Description Form, the WHO Oral Mucositis Assessment Scale, and the International Child Mucositis Evaluation Scale (ChIMES). In the analysis of the data, the Shapiro Wilks, Mann Whitney U, Wilcoxon, chi-square and Fisher-Freeman-Halton tests were used. The patients included in the study were divided into three groups by the random sampling method. Patients in Group 1 were given black mulberry syrup in addition to routine oral care, those in Group 2 were given chewing gum in addition to routine oral care, and those in Group 3 received only the routine oral care provided in the clinic. In all three groups in the study, the proportion of oral mucositis and the total scores on the Oral Mucositis Assessment Scale and the ChIMES showed an increase on day 14 compared to day 5.