Kemoterapi alan kolorektal kanserli hastalarda ankaferd hemostat' ın oral mukozitleri önlemedeki etkisi
The effects of ankaferd hemostat on preventing oral mucositis in colorectal cancer patients receiving chemotherapy
  1. Tez No: 742782
  2. Yazar: YASEMİN KARACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİCRAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Onkoloji, Nursing, Oncology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Hastalıklar Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Ağız bakımında amaç, patolojik oral mikrobiyal floranın etkisini azaltmak ve kanser tedavisine bağlı enfeksiyon, ağrı ve kanamayı önlemektir. Kanser tedavisine bağlı mukozitin önlenmesi ve tedavisinde kullanılmak üzere her geçen gün yeni ajanlar eklenmektedir. Bunlardan biri de Ankaferd Hemostat'tır. Ankaferd Hemostat, doku iyileşmesinde pleiotropik etkilere ve anti-enfektif özelliklere sahiptir. Bu çalışmanın amacı, kolorektal kanser tanısı almış erişkin hastalarda kemoterapiye bağlı oral mukoziti önlemede Ankaferd Hemostat'ın etkililiğini değerlendirmektir. Araştırma, kolorektal kanser tanısı yeni konulan ve kemoterapinin birinci kürünü alacak olan hastalar üzerinde randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Veriler bilgi formu, Performans Skoru, Oral Mukozit Değerlendirme Skalası ile toplanmıştır. Ankaferd Hemostat ve bikarbonat grubunda kemoterapiden sonra 7. ve 15.
Özet (Çeviri)
The purpose of oral care is to reduce the effect of oral pathological microbial flora and to prevent infection, pain, and bleeding associated with cancer treatment. New agents are introduced each day to be used in the prevention and treatment of mucositis in cancer treatment. One of those agents is the Ankaferd Hemostat. Ankaferd Hemostat has pleiotropic effects and anti-infective characteristics in tissue healing. The aim of this study is to evaluate the effectiveness of the Ankaferd Hemostat in the prevention of oral mucositis due to chemotherapy in adult patients diagnosed with colorectal cancer. The study was designed as a randomized controlled experimental study to be conducted with patients who are recently diagnosed with colorectal cancer and will receive the first course of chemotherapyd. The data were collected using the Performance Score and the Oral Mucositis Evaluation Scale.