Kazein uygulanarak remineralize edilmiş dişlere farklı simanlarla yapıştırılan seramik ortodontik braketlerin sıyırma kuvvetlerine karşı dirençlerinin in vitro olarak karşılaştırılması
The shear bond strength comparison of ceramic orthodontic brackets bonded to remineralized teeth with casein
- Tez No: 310145
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU ÇAKIRER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın amacı kazein fosfopeptid amorf kalsiyum fosfat (CPP-ACP) ile remineralize edilmiş mine yüzeylerine farklı adezivlerle yapıştırılan seramik braketlerin sıyırma kuvvetlerine gösterdikleri dirençlerin incelenmesidir. Çalışmamızda Marmara Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'na başvuran hastalardan tedavi amacıyla çekilen 120 adet sağlam premolar diş kullanılmıştır. Dişler 6 gruba (n=20) ayrılmış ve üç gruptaki dişler demineralizasyon solüsyonunda bekletilerek beyaz nokta lezyonları oluşturulmuştur. Demineralizasyon sonrasında 6 gruptaki dişlerin tümüne CPP-ACP içeren topikal krem (GC Tooth Mousse, GC Corp., Tokyo, Japonya) 30 gün uygulanmıştır. Bu sürede dişler yapay tükürükte saklanmıştır. Seramik braketler dişlere Transbond XT, Fuji Ortho LC ve Aegis Ortho ile yapıştırılmıştır. Universal test cihazı ile braketlerin sıyırma kuvvetlerine karşı direnci ölçülmüştür. Kopma bölgelerindeki artık yapıştırıcı miktarı Artık Yapıştırıcı İndeksi'ne (Adhesive Remnant Indeks (ARI)) göre skorlanmıştır. Sonuçlar istatistiksel analiz yöntemleri (Kruskal Wallis, Dunn's, Mann-Whitney-U, Ki-kare) kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the shear bond strength of ceramic brackets bonded with different adhesives to remineralized teeth with casein phosphopeptide amorphous calcium phosphate. Premolar teeth (n=120) were used in the study. Teeth were divided into 6 groups (n=20). For 60 teeth in the first 3 groups demineralization was performed before all teeth in the 6 groups were pretreated with CPP-ACP cream (GC Tooth Mousse, GC Corp., Tokyo, Japan) for 30 days. Brackets were bonded with Transbond XT, Fuji Ortho LC and Aegis Ortho. The bond strength was tested with universal testing machine. The amount of adhesive on enamel surfaces was coded using Adhesive Remnant Index (ARI).