Genç erişkinlerde tek seanslık orta şiddetli ve şiddetli aerobik egzersize kardiyovasküler (hemodinamik) yanıtların değerlendirilmesi
Assesment of a bout of moderate and vigorous aerobic exercise on cardiovascular responses in young adults
- Tez No: 310148
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADET UFUK YURDALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Etkili fiziksel aktivite şiddet, süre ve sıklığı halen belirlenememiştir. Bu nedenleçalışmamızda sağlıklı öğrencilerde; orta şiddetli ve şiddetli aerobik egzersizin tekseanstaki kardiyovasküler etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 85gönüllü (50 erkek, 35 kadın; yaş dağılımı: 18-24) katılmış; orta şiddetli (5 km/saat;30 dk; yürüme), şiddetli aerobik egzersiz (8 km/saat; 20 dk; koşma) ile kontrolgrupları (30 dk oturma) oluşturulmuştur. Egzersize sistolik kan basıncı (SKB),diyastolik kan basıncı (DKB), kalp hızı (KH) ve double product (DP) yanıtlarıdeğerlendirilmiştir. Kontrol grubunun S.K.B ölçümlerinde 1. ve 2. ile 1.
Özet (Çeviri)
Assesment of A Bout of Moderate and Vıgorous Aerobıc Exercıse onCardıovascular Responses in Young Adults. Intensity, duration and frequency ofthe effective physical activity has not been determined yet. The purpose of the thisstudy was to assess the cardiovascular response to a bout of moderate and vigorousintensity aerobic exercise in healthy young adults. Eighty five volunters (50 male;35 female; age range 18-24) were recruited. Moderate intensity (5 km/h; 30 minutes;brisk walking), vigorous intensity (8 km/h; 20 minutes; jogging) and control (30minutes; sitting) groups were established. SBP, DBP, HR and DP responses toexercise were estimated.