Genç erişkinlerde bağlanma biçimi ile sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between attachment style and social media addiction in young adolescents
  1. Tez No: 599608
  2. Yazar: BERİL ÖZMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA DUYGU KAYA YERTUTANOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmanın amacı, genç erişkinlerde sosyal medya bağımlılığı ile bağlanma biçimleri arasındaki ilişkinin sosyodemografik verilerle birlikte incelenmesidir. Araştırmaya katılım sağlayan genç erişkinlerin demografik bilgilerinin elde edilmesi adına“Sosyodemografik Veri Formu”, bağlanma biçimlerinin belirlenmesi amacı ile“Erişkin Bağlanma Biçimi Ölçeği”ve sosyal medyaya olan bağımlılıklarının ölçülmesi amacı ile“Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği-Yetişkin Formu”kullanılmıştır. Araştırmaya 18-30 yaş arasındaki 140 gönüllü katılmıştır. Verilerin istatistiki değerlendirmesi SPSS 21.0 programında, betimsel yöntemler ile birlikte tek yönlü varyans analizi, bağımsız T-testi, Pearson korelasyon analizi ve lineer regresyon analizi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre; güvenli bağlanma ile sosyal medya bağımlılığı arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Sosyal medya bağımlılığı puanının belirleyicisi olarak güvenli bağlanma ile arasındaki ilişkinin zayıf olduğu görülmüştür. Araştırmaya katılan bireylerin güvenli bağlanma puanlarındaki artış, sosyal medya bağımlılığı puanlarını azaltmaktadır. Sosyal medya kullanım süresi ile cinsiyet arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. 25 yaş ve altı grubunda yer alan katılımcıların Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği-Sanal Tolerans ve Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği toplam puanları, 25 yaş üzeri grubunda yer alan katılımcılara göre anlamlı derecede farklı ve yüksek bulunmuştur. Bekar katılımcıların Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği-Sanal Tolerans, Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği-Sanal İletişim ve Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği toplam puanları, evli katılımcılara göre anlamlı derecede farklı ve yüksektir. Katılımcıların sosyal medya bağımlığı ve bağlanma biçimleri düzeyleri eğitime göre ve yaşanılan yere göre anlamlı düzeyde farklılık göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study is to examine Relationship Between Attachment Style and Social Media Addiction in Young Adolescents. In order to measure the demographic characteristics of the young adolescents, Sociodemographic Data Form used. Social Media Addict Scale for Adults form was used for measure of the participant's social media addiction. Our study included 80 female and 60 male individuals. Individuals participating the study voluntarily and the requirement of being between 18 and 30 years of age. For the analysis of the obtained information; SPSS 21.0 program was used. In oreder to determine the distribution of the variables included in the Sociodemographic Data Form, frequency analysis, which is the descriptive statistical method, was used. One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and Independent T-Test Analysis were used to determine the relationship between the scales applied and the variables included in Sociodemographic Data Form. To measure the relationship between the scale themselves , Pearson Correlation Analysis was used. In conclusion of and edn of the research, there was statistically significant relationship between attachment style and social media addiction for the young adolscents. It was determined that have a secure attachment style adolescents use social media less than have a anxious attachment style adolescents. Also living with a family or alone, marital status, the education, jobs and the gender attract to social media addiction.