Preterm bebeklerde bronkopulmoner displazi gelişimi ile D vitamini düzeyi arasındaki ilişkinin araştırılması
The association between bronchopulmonary dysplasia and vitamin D levels in preterm infants
  1. Tez No: 310167
  2. Yazar: TUĞBA TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESİBE ANDIRAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
D vitamininin çocuklarda eksikliğinin en önemli sonucu riketstir. Yağda eriyebilen bir vitamin olmasına rağmen vücutta sentezlenebilmesi ve sentezlendiği dokular dışında da etki gösterebilmesi nedeniyle hormon olarak da tanımlanmaktadır. Birçok doku ve hücrede D vitamini reseptörü gösterilmiştir. Daha önce yapılan hayvan çalışmalarında akciğer tip II pnömosit hücrelerinde de D vitamini reseptörü varlığı gösterilmiş hatta akciğer matürasyonunda ve sürfaktan sentezinde rol oynadığı vurgulanmıştır. Ancak literatürde bu konuda yapılmış bir klinik çalışmaya rastlanmamıştır.Otuziki gebelik haftası ve öncesinde doğan ve akciğer immatüritesi nedeniyle bronkopulmoner displazi (BPD) gelişme riski yüksek olan preterm bebeklerde BPD'ye yol açan risk faktörlerini değerlendirdiğimiz ve BPD ile serum ?25 hidroksi vitamin D? düzeyleri arasındaki ilişkiyi araştırdığımız bu çalışmaya 28'i (%49,1) erkek, 29'u (%50,9) kız, toplam 57 preterm bebek ve anneleri prospektif olarak alındı. Bebekler BPD gelişmeyen (Grup 1) ve BPD gelişen (Grup 2) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Grup 1'de 38 bebek (%66,7) Grup 2'de 19 bebek (%33,3) vardı. Tüm bebeklerden postnatal ilk 7 gün içinde, annelerinden ise doğum sonrası ilk 48 saat içinde kan örnekleri alınarak Ca, P, ALP ve 25 hidroksi vitamin D (25-OH vit D) düzeyleri ölçüldü. Hastaların prenatal, natal ve postnatal bilgileri hasta dosyalarından ve takip kayıtlarından elde edildi.D vitamini ve BPD arasındaki ilişkiyi inceleyen bu ilk klinik çalışmada sonuç olarak 25-OH vit D, Ca, P ve ALP düzeylerinin BPD gelişen ve BPD gelişmeyen bebekler arasında anlamlı farklılık göstermediği görüldü. 25-OH vit D açısından tüm bebekler ve anneleri arasında kuvvetli ve doğrusal bir ilişkinin olduğu görüldü.Çalışmamızda ?25 hidroksi vitamin D? düzeyleri ile bronkopulmoner displazi arasında ilişki saptamadık. Çalışmaya alınan bebek sayısının az olmasının uygun değerlendirme yapmamızı engellediği ve daha geniş çaplı ileri çalışmalara ihtiyaç olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The most important result of vitamin D deficiency in children is rickets. Although being a fat-soluble vitamin, Vitamin D is defined as a hormone because of its synthesis in tissues and function away from synthesis area. Vitamin D receptors have been shown in many tissues and cells. The presence of vitamin D receptors have been demonstrated in lung type II pneumocyte cells in previous animal studies, even it has been emphasized that it plays role in lung maturation and surfactant synthesis. However there is no clinical trial about this issue in literature.The preterm neonates with a gestation week equal or less than 32 weeks who were under high risk for developing bronchopulmonary dysplasia (BPD) because of lung immaturity were recruited prospectively to our study in order to investigate independent risk factors associated with BPD and to evaluate the relation between serum ?25 hydroxy vitamin D? levels and BPD. A total of 57 preterm neonates and their mothers were enrolled to our study. Twenty eight (49,1%) of the enrolled cases were male and 29 (50,9%) were female. The 38 (66,7%) infants without BPD defined as Group 1 and 19 (33,3%) infants who developed BPD defined as Group 2. Venous blood samples of both infants and mothers were drawn in postnatal 7 days from infants and in postpartum 48 hours from mothers. Serum Ca, P, ALP and 25 hydroxy vitamin D levels were examined. Prenatal, natal and postnatal data of the cases were obtained via patient follow-up records.There was no statistically significant difference between two groups for serum levels of 25-OH vit D, Ca, P and ALP in this first clinical trial about association between vitamin D level and BPD. There was a strong linear relationship in terms of serum 25-OH vit D levels between mothers and infants.As a result no association was observed between serum level of ?25 hydroxy vitamin D? and bronchopulmonary dysplasia in our study. We concluded that the small sample size of infants did not allow us appropriate evaluation. Furher and larger investigation may provide more definitive evidence.