Anne ve baba adaylarının ebeveynliğe bakışının incelenmesi
Evaluation of vievpoints of mother-father candidates on parenthood
  1. Tez No: 310168
  2. Yazar: ŞEYDA KUNT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ TEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Tezin Amacı:Bu çalışmanın amacı, anne-baba adaylarının ebeveynliğe bakış açılarını değerlendirmek, Aile Hekimliği'nin biyopsikososyal yaklaşımı içerisinde ebeveynlik konusuna dikkat çekmektir.Gereç ve YöntemÇalışmamız Ağustos 2009 ile Ağustos 2010 tarihleri arasında Fatih Üniversitesi Merkez-Beştepe Hastanesi ve Ankara Zekai Tahir Burak Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine başvuran hasta, hasta yakını ve sosyal çevreden hiç çocuğu olmayan ya da tek çocuğu olup yine çocuk isteği olan 250 bireyde yapıldı.Öncelikle, ebeveyn olmakla alakalı anket faktörleri tespit edildi. Her bir faktörle ilgili anket cümleleri oluşturuldu. Cevaplar 5'li Likert tipi ölçekle ölçüldü. Ankete Güvenilirlik ve Faktör Analizleri yapıldı. Güvenilirliği azaltan cümleler anketten çıkarıldı. Bu şekilde 48 cümle 8 faktör altında gruplandı. Sonuçta elde edilen anketin son şekline ?Ebeveynliğe Bakış Anketi? adı verildi.Sonuçlar:Ebeveynliğe hazırlığı etkilediği belirlenen faktörlerin üzerine özellikle eğitim düzeyinin ve ebeveynlikle ilgili bilgilenmiş olmanın olumlu etkisi olduğu tespit edilmiş, bu konudaki eğitim ve rehberlikhizmetlerinin düzenlenerek ulaşılabilirlik ve yaygınlığının artırılması önerilerinde bulunulmuştur. Ebeveynlik konusunda yaptığımız bu ön çalışma daha kapsamlı epidemiyolojik çalışmalar ile ileride yapılacak olan çalışmalara ışık tutabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose of the Thesis:The purpose of this study is to evaluate the viewpoints of mother-father candidates on parenthood and draw attention to the issue of parenting within Family Medicine biopsychosoial approach.Material and Method:Between August 2009-August, 250 patients, kinsfolk and people who have only one child and desire to have a baby applied Obstetrics and Gynnecology Unit of the University of Fatih in Beştepe, Zekai Tahir Burak Hospital in Ankara, took part in our study.Firstly the suvey factors related to parenting were determined.The statements of the survey about each factor were formed.The answers were measured with 5 fold Likert scale. `Reability? and `Factor Analysis? of the survey was done. The stataements reducing the Reability were excluded. In this way 48 statements were grouped under 8 factors. Consequently the final version of the survey was named as ? The Survey of Parenthood Outlook?Findings:The factors,on which have been affected by the parenthood preparation,have especially been identified by means of educational level and parenthood knowledge positively,this issue of education and guidance should be arranged to improve the attainability and prevelance have been proposed.Our pre-study on parenthood with more comprehensive epidemiological studies might enlighten the future studies .