Obstrüktif uyku apne sendromlu hastaların cerrahi tedavi öncesi ve sonrası yaşam kalitelerinin ve depresyon düzeylerinin değerlendirilmesi
Preoperative and postoperative evaluation of quality of life and depression state in obstructive sleep apnea syndrome patients
  1. Tez No: 310173
  2. Yazar: GÜLTEKİN KIZILBULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEBİL ARK, PROF. DR. MEHMET GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Obstrüktif uyku apne sendromu (OUAS) uyku sırasında üst hava yollarındaki tıkanıklıklar nedeni ile tekrarlayan solunumsal bozukluklar (apne, hipopne) sonucu gelişen ve vücut sistemini olumsuz etkileyen önemli bir sağlık sorunudur. Bu çalışmada amacımız, basit horlama ve uyku apnesi tanısı alan ve cerrahi tedavi uygulanan hastalarda cerrahi tedavi öncesi ve sonrasında yaşam kalitelerinin ve depresyon düzeylerinin nasıl değiştiğini araştırmaktır.Çalışmaya tüm gece polisomnografi (PSG) uygulanarak yeni basit horlama ve OUAS tanısı konulan ve sonrasında sadece cerrahi tedavi uygulanmış 65 hasta alındı. PSG tetkikini takip eden sabah Beck Depresyon Envanteri (BDE) ve SF-36 (Short Form -36) anketleri dolduruldu. Cerrahiyi müteakip 18 ay sonrasında kontrol ve başarıyı takip amacıyla PSG ve anketler tekrar edildi.Gruplar içerisinde tedavi öncesine göre tedavi sonrası Beck Depresyon skorunda anlamlı farklılık görülmedi. (p>0,0125). HA (hafif apne) Grup II' de SF 36 alt ölçek skorlarından sadece genel sağlık düzeyinde anlamlı artış bulundu. (p=0,009).
Özet (Çeviri)
Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS), is characterized by recurrent respiratory disorders (apnea, hypopnea) with upper airway obstruction during sleep and induced a significant health problem affecting many body systems. The aim of this study was to examine the influence of surgical treatment on Quality Of Life And Depression State in simple snorers and Obstructive Sleep Apnea Syndrome Patients.Sixty five patients who underwent surgery with the diagnosis of simple snoring and OSAS were included. The diagnosis of OSAS is made by nocturnal polysomnography performed in a sleep laboratory. Beck Depression Inventory (BDI) and short-form health survey (SF-36) questionnaires were filled out before and 18 months following surgery together with nocturnal polysomnography.There was no difference among groups in BDI scores postoperatively (p>0,0125). There was an increase in general health level of SF36 in MA (mild apnea) Group II. (p=0,009).