Kronik periodontitisli bireylerde sigara kullanımının serum ve tükürük total antioksidan kapasite, total oksidatif durum ve lipid peroksidasyon düzeylerine etkisinin değerlendirilmesi.
The effects of smoking to the total antioxidant capacity, total oxidant status and lipid peroxidation levels in serum and saliva in individuals with chronic periodontitis.
  1. Tez No: 310190
  2. Yazar: ÖZLEM SARAÇ ATAGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA BALTACIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
AMAÇBu çalışmanın amacı; kronik periodontitisli bireylerde sigara kullanımının, sistemik ve lokal total antioksidan kapasite (TAOK), total oksidatif durum (TOD), malondialdehit (MDA) düzeyleri ve oksidatif stres indeksi (OSİ) üzerindeki etkisini incelemektir.MATERYAL ve METODÇalışmaya 72 kronik periodontitisli [ 38 sigara kullanan (S+P+), 34 sigara kullanmayan (S-P+)] ve 54 periodontal olarak sağlıklı [ 28 sigara kullanan (S+P-), 26 sigara kullanmayan (S-P-; kontrol)] birey dahil edildi. Klinik ölçümleri ve örneklemleri takiben kotinin, TAOK, TOD, MDA düzeyleri ölçüldü. OSI, [(TOD/TAOK) x100] formülü ile hesaplandı ve elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edildi.BULGULARSigara kullanımı ve periodontitiste serum ve tükürük TAOK düzeylerinin azaldığı, TOD, MDA düzeyleri ve OSI'nin arttığı belirlendi. En düşük TAOK ve en yüksek TOD, MDA düzeyleri ve OSI'nin S+P+ grubunda, en yüksek TAOK ve en düşük TOD, MDA ve OSI değerlerinin kontrollerde olduğu gözlendi (p0.05).
Özet (Çeviri)
AIMThe aim of this study is to evaluate the effects of smoking to the systemic and local total antioxidant capacity (TAOC), total oxidative status (TOS), malondialdehyde (MDA) levels and oxidative stress index (OSI) in patients with chronic periodontitis.MATERIAL AND METHODS72 chronic periodontitis patients [38 smokers (S +P+), 34 non-smokers (S-P+)] and 54 periodontally healthy individuals [28 smokers (S+P-), 26 non-smokers (S-P-, control)] were included in the study. Following clinical measurements and samples; cotinine, TAOC, TOS and MDA levels were determined. OSI was calculated by the formula ?[(TOS/TAOC) x100]? and the obtained data were analyzed staistically.FINDINGSIn smoking and periodontitis reduction in serum and salivary TAOC levels and increase in TOS, MDA levels and OSI were determined.