Normal gebelik ve missed abortus şeklinde komplike olmuş gebeliklerde serum prokalsitonin, MPV (Mean platelet volum), fibrinojen düzeylerinin karşılaştırılması
Comparing of the MPV (Mean platelet volume),fibrinogen,procalcitonin levels in normal pregnancy and complicated form of missed abortion pregnancy
- Tez No: 310208
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ORUÇ KOLTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Missed abortus etyolojisinde trombotik ve enfeksiyon faktörleri aydınlatmak amacıyla normal gebeliklerle missed abortuslarda serum MPV(mean platelet volum), prokalsitonin, fibrinojen değerleri karşılaştırılacaktır.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Celal Bayar Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümüne başvuran, gebeliğin boşaltılması kararı verilmiş olan yada olmayan missed abortus tanılı 30 hasta ve yine kliniğimizde gebelik takibi yapılan 20. gebelik haftası altında, mevcut gebeliği komplike olmamış, kronik hastalığı olmayan 30 gebe alınmıştır. Missed abortus tanısı alan hastalara tanı anında, normal gebeliğe sahip hastalardan 20. gebelik haftası altında bir haftada kan örneği alınarak, serumlarında MPV (mean platelet volum), fibrinojen, prokalsitonin bakılmak üzere Hematoloji ve Klinik Biyokimya laboratuarlarına gönderildi. Her iki grup hastanın yaş, gravida, obstetrik öykü, özgeçmiş, soygeçmiş özellikleri kaydedildi. Sonuçlar her iki grupta SPSS-17 programında istatistiksel olarak karşılaştırıldı.Bulgular: Missed abortus grubundaki 30 olgunun ortalama yaşı 30 iken normal gebelik grubundaki 30 olgunun ortalama yaşı 27 dir. Çalışmaya kabul edilen 30 missed olgusundan 12 olgu, 30 kontrol grubundan 11 olgu nullipardır. Obstetrik özgeçmiş bakımından her iki grup arasında anlamlı fark yoktur. Missed ve kontrol grubu olgularının hiçbirinde akraba evliliği yada Rh uyuşmazlığı yoktur. Missed grubu hastaların ortalama gebelik haftası 10, kontrol grubunun ise 13. gebelik haftasıdır. Laboratuvar sonuçlarından prokalsitonin ortalama değerleri missed grubunda 0,035±0,016, kontrol grubunda 0,030±0,017, fibrinojen ortalama değerleri ise missed grubunda 399±104, kontrol grubunda ise 317±124 dür. Prokalsitonin ve fibrinojen değerleri missed grubunda yüksek olmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. (sırasıyla p:0,110 ve p:0,090).
Özet (Çeviri)
Aim:In this study,it is going to compare with MPV(mean platelet volume),fibrinogen and procalcitonin levels in normal pregnancy and missed abortion group of patients in order to elucidate the thrombotic and infectious factors in missed abortion etiology.Materials and Methods: There were 30 patients who applied to Celal Bayar University Obstetrics and Gynecology departmant were diagnosed with missed abortion with or without the evacuation decision of gestational.It was taken 30 patients who had without chronic disease,uncomplicated current pregnancy and they were being followed up under the 20th gestational week of their pregnancy.In a week it is taken to blood samples from missed abortion diagnosed patients and with normal pregnancy patients who for detaction of MPV(mean platelet volume),fibrinogen and procalcitonin.Both group of patients age, gravida, obstetric history, history, medical histories were recorded. Results in both groups were statistically compared using SPSS-17 program.Results:The average age group of missed abortous is 30 and the average age group of normal preganancy is 27.In the study 12 of the 30 women who has missed fact and 11 of the 30 women from control group are nullipar. There is no significant difference between the two groups in terms of background of Obstetrics.None of the patients in control or missed group has no consanguinity or Rh incompatibility.The average week of pregnancy for missed group is 10 and for the control group of patients is 13.From laboratory results,average procalcitonin level is 0,035±0,016 for missed group and 0,030±0,017 forcontrol group of patients.It is found that the average fibrinogen values for missed group were 399±104 and for control group patients were 317±124.Although it is found that procalcitonin and fibrinogen values were higher in missed group of patients but there was no statistically significant difference.(respectively sırasıyla p:0,110 and p:0,090).From the results the average MPV level is 8,95±1,42 for missed group and 7±1,95 for control group patients. We found that a statistically significantly higher MPV value,which was considered to be thrombotic factor,for missed group of patients.