Transrektal ultrason eşliğinde prostat biopsisi yapılan hastalarda anksiyetenin ağrı ve yaşam kalitesi üzerine etkileri
The effects of anxiety on pain and quality of life in patients undergoing prostate biopsy with transrectal ultrasonography
  1. Tez No: 310210
  2. Yazar: MEHMET UYANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TALHA MÜEZZİNOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı, transrektal ultrasonografi eşliğinde prostat biyopsisi yapılan hastalarda anksiyetenin ağrı ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini değerlendirmektir. Böylece günümüzde oldukça sık uygulanan bu yöntemden önce anksiyeteyi azaltmaya yönelik herhangi bir tedavi gerekliliği belirlenebilecektir.GEREÇ- YÖNTEM:Prostat biyopsi endikasyonu konulan 50 hastaya işlemden hemen önce HAD (Hospital anxiety of depression) ölçeği ve Kısa Form-36 dolduruldu. Ardından biyopsi işlemi gerçekleştirildi. Daha sonra biyopsideki ağrı seviyesi vizüel analog scale (VAS) ile değerlendirildi.BULGULAR:Hastaların ağrı skorları ile anksiyete arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Anksiyete ile yaşam kalitesi arasında ters yönlü anlamlı ilişki saptandı. Yaş ile ağrı algısı, anksiyete ve yaşam kalitesi arasında ilişki saptanmadı. Prostat boyutu, alınan örnek sayısı ve anormal parmakla rektal inceleme bulgusu ile ağrı algısı arasında anlamlı ilişki saptanmadı.SONUÇ:Bu çalışmada transrektal ultrasonografi eşliğinde yapılan prostat biyopsisinde anksiyetenin işleme bağlı ağrı algısı üzerine etkili bir faktör olmadığı saptandı. Bu nedenle biyopsi öncesi anksiyeteye yönelik profilaktik tedaviye gerek olmadığı kanaatindeyiz. Hastaların anksiyetesi ile yaşam kaliteleri arasında ters yönlü anlamlı bir ilişki gözlendi. Ancak anksiyetesi olan hastaların yapılan invaziv işleme mi yoksa kanser korkusuna mı bağlı olduğu araştırılmadı. Bu nedenle daha geniş hacimli ve anksiyeteyi anlık değerlendirebilen ölçeklerin kullanıldığı prospektif çalışmalarla bu konuya daha iyi kanıt elde edilebileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study to evaluate the effects of anxiety on pain and quality of life in patients undergoing prostate biopsy with transrectal ultrasonography. Thus, the necessity of any treatment to reduce anxiety will be determined before this method which frequently applied nowadays.MATERIALS- METHODS:HAD scale form and Short Form-36 were filled in 50 patients with prostate biopsy indication just before the procedure. Then a biopsy was performed. After that, the level of pain on biopsy was evaluated by VAS.RESULTS:There was no significant relationship between anxiety and pain scores of patients. Significant inverse correlation was found between anxiety and quality of life. There was no relationship between age and pain perception, anxiety and quality of life. There was no significant relationship between pain perception and prostate size, number of samples, abnormal rectal examination with finger finding.CONCLUSION:In this study, on prostate biopsy with transrectal ultrasonography, anxiety was not an effective factor on related-procedure pain perception. Therefore, we believe that there is no need prophylactic treatment for anxiety before biopsy. Significant inverse correlation was observed between anxiety of patients and quality of life. However, anxiety in patients is depending on invasive procedure or fear of cancer is not investigated. For this reason, we believe that a better evidence of this issue can be obtained with prospective studies which used to the larger volume and instantaneous evaluate of anxiety scales.