Transrektal ultrason eşliğinde prostat biyopsisi yapılan hastalarda transkütan elektriksel sinir stimülasyonunun ağrı, komplikasyon ve konfor üzerine etkisi
The effect of transcutaneous electrical nerve stimulation on pain, complication and comfort in patients who undergo prostate biopsy with transrectal ultrasound
  1. Tez No: 869370
  2. Yazar: SEVDA FIRAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY ERDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma, transrektal ultrason eşliğinde prostat biyopsisi (TRUSG-PBx) yapılan hastalarda Transkütan Elektriksel Sinir Stimülasyonu (TENS) uygulamasının ağrı, komplikasyon ve konfor üzerine etkisi belirlemek amacıyla iki gruplu randomize kontrollü müdahale çalışması olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, Ocak 2021 - Mart 2022 tarihleri arasında, bir üniversite hastanesinde, örneklem seçim kriterlerine uyan 80 hasta (kontrol grubu=40, müdahale/TENS grubu=40) oluşturmuştur. Müdahale grubu hastalarına, TRUSG-PBx öncesinde başlanıp, biyopsi süresince ve biyopsiden 2 saat sonra 30 dakika olmak üzere 2 kez TENS uygulanmıştır. Kontrol grubundaki hastalara TENS uygulaması yapılmamıştır. Araştırmanın verileri literatür doğrultusunda hazırlanan,“Kişisel Bilgi Formu (KBF)”,“Ağrı Değerlendirme Formu (ADF)”,“TRUSG-PBx Komplikasyon İzlem Formu (TKİF)”ve“Perianestezi Konfor Ölçeği (PKÖ)”kullanılarak yüz yüze ve telefonla görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra ki-kare, Student-t, Spearman korelasyon katsayısı, Mann-Whitney U testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a two-group randomized controlled intervention study to determine the effect of Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation (TENS) application on pain, complications and comfort in patients undergoing transrectal ultrasound-guided prostate biopsy (TRUSG-PBx). The sample of the study consisted of 80 patients (control group=40, intervention/TENS group=40) who met the sample selection criteria at a university hospital between January 2021 and March 2022. TENS was applied to the intervention group patients twice, starting before TRUSG-PBx, for 30 minutes during the biopsy and 2 hours after the biopsy. TENS was not applied to the patients in the control group. The data of the research were prepared in line with the literature,“Personal Information Form (PIF)”,“Pain Assessment Form (PAF)”,“TRUSG-PBx Complication Follow-up Form (TCFF)”and“Perianesthesia Comfort Scale (PCQ)”. It was collected by face-to-face and telephone interviews. In addition to descriptive statistics, chi-square, Student-t, Spearman correlation coefficient, Mann-Whitney U test were used to evaluate the data.