MINOCA hastalarında sistemik inflamatuar parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of systemic inflammatory parameters in MINOCA patients
  1. Tez No: 932506
  2. Yazar: ABDULLAH EMRE BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞRI ZORLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Tanı ve tedavideki gelişmelere karşın miyokard enfarktüsü (MI) halen önemli bir morbidite ve mortalitenedenidir. MI vakalarında yapılan koroner anjiografi (KAG) sonucundayüksek oranda epikardiyal koroner arter darlığı izlenmesine karşın, %5-10 oranında anlamlı darlık saptanmamaktadır. Bu klinik durum MINOCA (Non-Obstrüktif Koroner Arterlerle Birlikte Miyokard Enfarktüsü) olarak tanımlanmaktadır. Obstrüktif koroner arter hastalığı için birçok tanı ve tedavi kılavuzu mevcutken literatürümüze son yıllarda giren MINOCA tanımına uyan hasta grubunda farkındalık ve tedavi önerileri gelişime açık bir konudur. MINOCA terimi, dilate kardiyomiyopati (KMP), hipertrofik KMP, koroner vazospazm, yavaş akım, Takotsubo sendromu gibi farklı tanıları kapsamaktadır. MINOCA tanısı, etiyolojiyi tespit ederek hedefe yönelik tedavi verilmesi açısından önemlidir. Obstrüktif koroner arter hastalığında (KAH) ateroskleroz ve inflamasyonun rolü açıkken MINOCA patogenezinde de inflamasyonun rolü olduğu düşünülmektedir. Obstrüktif KAH'ta sistemik inflamatuar belirteçlerin öngördürücülüğü üzerine birçok çalışma vardır. MINOCA hastalarında ise sistemik inflamatuar parametrelerin klinik öngördürücülüğü araştırılmaya devam etmektedir. Çalışmamızın amacı Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı'nda MI KAHtanısı konan, MINOCA tanısı konan ve elektif KAG uygulanıp non kritik darlık saptanan hastalarda sistemik inflamatuar parametrelerin klinik öngördürücülüğünü araştırmaktır. Çalışma Planı:Çalışmamıza 01.01.2023 ile 01.01.2024 tarihleri arasında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı tarafından KAG uygulanan, dahil edilme ve dışlanma kriterlerine göre belirlenen 496 hasta alınmıştır. Çalışmaya dahil edilen hastaların anamnezleri ve fizik muayene bulguları hastane sistemine kaydedilmiştir. Çalışmamıza böbrek yetersizliği, ciddi kalp kapak hastalığı, bağ dokusu hastalığı, taşiaritmi, bradiaritmi, pil ritminde olanlar, akut pulmoner emboli varlığı ya da şüphesi olanlar, akut serebrovasküler hastalık(SVH) varlığı ya da şüphesi olanlar dahil edilmemiştir. Hastalara merkezimizde transfemoral veya transradial yaklaşım ile KAG uygulanmıştır. Kardiyak enzim pozitifliği olup koroner arterlerde %50'nin altında darlığı olanlar veya darlık saptanmayanlar grup 1, kardiyak enzim pozitifliği olup bir veya daha fazla koroner arterde %50 veya daha fazla darlığı olanlar grup 2, kardiyak enzim negatif olup elektif şartlarda KAG yaptığımız ve koroner arterlerde anlamlı darlık saptanmayan hastalar grup 3 olarak sınıflandırılmıştır. Hastaların tam kan sayımı ve biyokimya sonuçları hastane veri depolama sisteminden elde edilmiştir. p değeri 0.05'ten küçük ise istatistiksel anlamlı kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objectives: Despite the advances in diagnosis and treatment, myocardial infarction (MI) is still an important cause of morbidity and mortality problems. Although a high rate of epicardial coronary artery stenosis is observed in coronary angiography (CAG) performed in MI cases, no significant stenosis may be detected at a rate of %5-10.This clinical condition is defined as MINOCA (Myocardial Infarction with Non-Obstructive Coronary Arteries).While there are many diagnostic and treatment guidelines for obstructive coronary artery disease, awareness and treatment recommendations in the patient group that fits the definition of MINOCA, which has entered our literature in recent years, is an issue open to development. The term MINOCA covers different diagnoses such as dilated cardiomyopathy, hypertrophic cardiomyopathy, coronary vasospasm, slow flow, Takotsubo syndrome. Diagnosis of MINOCA is important in determining the etiology and providing targeted treatment. While the role of atherosclerosis and inflammation in obstructive coronary artery disease is clear, inflammation is also thought to play a role in the pathogenesis ofMINOCA. There are many studies on the predictive value of systemic inflammatory markers in obstructive coronary artery disease. However, the clinical predictive value of systemic inflammatory parameters in MINOCA patients continues to be investigated. The aim of our study is to investigate the clinical predictive value of systemic inflammatory parameters in patients diagnosed with obstructive coronary artery disease, diagnosed with MINOCA and undergoing elective CAG who were evaluated at the Cardiology Department of Tokat Gaziosmanpaşa University, Faculty of Medicine. Methods:496 patients who underwent CAG by the Cardiology Department of Tokat Gaziosmanpaşa University Faculty of Medicine Hospital between 01.01.2023 and 01.01.2024 and who were determined according to the inclusion and exclusion criteria were included in our study. The anamnesis and physical examination findings of the patients included in the study were recorded in the hospital system. Patients with renal failure, severe heart valve disease, connective tissue disease, tachyarrhythmia, bradyarrhythmia, pacemaker rhythm, presence or suspicion of acute pulmonary embolism, presence or suspicion of acute cerebrovascular disease were not included in our study. Patients underwent CAG with a transfemoral or transradial approach in our center. Patients with positive cardiac enzymes and less than %50 stenosis in coronary arteries or no stenosis were classified as group 1, patients with positive cardiac enzymes and %50 or more stenosis in one or more coronary arteries were classified as group 2, patients with negative cardiac enzymes and who underwent elective CAG and no significant stenosis in coronary arteries were classified as group 3.Patients complete blood count and biochemistry results were obtained from the hospital data storage system. It was considered statistically significant if the p value was less than 0.05.