Açık kalp cerrahisi uygulanan hastalarda? peroperatif tromboelastografi? yöntemi ile koagülasyon sisteminin? araştırılmasının kan ve kan ürünleri kullanımına?? etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the blood product useage inorder to research coagulation system by the use of peroperative thromboelastography in open heart surgery patients.
- Tez No: 310218
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. İHSAN İŞKESEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç:Kliniğimizde açık kalp cerrahisi uygulanan hastalarda TEG cihazı ile peroperatif değerlendirme yapılarak potansiyel kanama problemleri hakkında elde edilecek bilgi sayesinde postoperatif dönemde drenaj olması durumunda TEG ile saptanan mevcut nedene yönelik olarak kan ve kan ürünü kullanımının azalıp azalmayacağını araştırdıkHastalar ve Metod:Kliniğimizde hastane kayıtlarından incelenen, 2008-2009 yılları arasında elektif KABG cerrahisi uygulanan, konvansiyonel laboratuvar yöntemlerine göre kan ürünü kullanılan 82 hasta kontrol grubunu ve 2010-2011 yılları arasında elektif KABG cerrahisi uygulanan, TEG'e dayalı algoritmaya göre kan ürünü kullanılan 82 hasta çalışma grubunu oluşturdu. Çalışma grubunda kontrol grubuna göre kan ürünü kullanımında azalma sağlanıp sağlanamayacağı karşılaştırıldı.Bulgular:TEG' e dayalı algoritma ile transfüzyon uygulanan çalışma grubunda konvansiyonel laboratuvar yöntemlerine dayalı algoritma ile transfüzyon uygulanan kontrol grubuna göre intraoperatif ve postoperatif eritrosit süspansiyonu ile postoperatif tam kan kullanımında ve drenaj miktarında istatistiksel olarak anlamlı şekilde azalma saptandı.Sonuçlar:TEG'e dayalı algoritma ile transfüzyon uygulamasının allojenik kan ürünü kullanımında azalma sağlamasından dolayı açık kalp cerrahisi yapılan hastalarda rutin TEG kullanımının faydalı olabileceğini düşünmekteyiz
Özet (Çeviri)
Objective:Among the patients who went through open heart surgery at our clinic preoperative evaluation with TEG was done and recorded. Our goal was to find out effects of TEG results, on the amount of blood products used at the postoperative period in patients with drainage.Patients and Method:Control group was formed from 82 patients picked from hospital records who went through elective CABG surgery between years 2008-2009 in our clinic. Blood transfusion was performed in this group according to conventional laboratory techniques. Study group was formed from 82 patients who went through elective CABG surgery between years 2010-2011 in our clinic. Blood transfusion was performed in the study group in reference to TEG results. Two groups were compared according to amount of blood products used.Findings:There was statistically significant decrease in the amount of intraoperative and postoperative packed red blood cells and whole blood, postoperative whole blood used and decreased drainage in TEG algorithm based study group then the conventional algorithm based control group.Results:We conclude that because of the decreased amount of blood products used, TEG based blood transfusion algorithm must be applied in patients who will be going through open heart surgery.