Böbrek histolojisi ile tomografik olarak saptanan böbrek volümü arasındaki ilişki
The association between renal histology and renal volume determined by computerized tomography
- Tez No: 310243
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Böbrek hastalıklarının patomekanizmasının anlaşılması hastalığın progresyon ve önlenebilirliği açısından önemli bir konudur. Böbrek boyutu gerek nefron kitlesi göstermesi gerekse böbrek fonksiyon değerlendirilmesinde güvenilir bir yöntemdir. Bununla birlikte böbrek histolojisi ve tomografide böbrek volüm (BV) ilişkisini inceleyen çalışma yoktur. Biz bu çalışmada, nispeten sağlıklı populasyonda (böbrek nakli donörlerinde) böbrek histolojisi ile tomografide BV ve böbrek fonksiyon parametreleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık.Çalışmaya 82 erişkin olgu alındı. Olguların %62'si erkek, yaş ortalamaları 50.4±11.8 yıldı. ortalama VKİ 27.9±4.2 kg/m2 ve olguların %32.9'da obezdi. ortalama serum kreatinin değerleri 0.79±0.15 mg/dl ve Kreatinin Klerensi 122±33 ml/dk/1.73m2 idi. Ortalama BV 196±36 cm3 ve BV ile VKİ, VYA, proteinüri ve kreatinin klirensi arasında pozitif, HDL-kolesterolle negatif ilişki saptandı. Ortalama sklerotik glomerül %4.59±5.66 ve kronisite indeksi (total skor) 2.38±1.79'di. Total skor ile yaş, sistolik kan basıncı, açlık kan şekeri, HbA1c, serum kreatinin ve ürik asit değerleri ile pozitif, kreatinin klirensi ile negatif ilişki saptandı. Obez olgular BV'ü ortanca değere göre iki gruba ayrıldığında BV küçük olan grupta, glomerüloskleroz grup (%92.3, %42.9 p=0.006) ve kronisite indeksleri daha yüksekti (3.23±1.16, 1.93±1.54 p=0.02).Sonuç; Tomografide BV ölçümü böbrek fonksiyon parametrelerini indrekt gösteren güvenilir bir yöntemdir. Obezlerde BV'ün küçüklüğü kötü böbrek histolojisini yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
Understanding the pathophysiological mechanisms of renal diseases is important for progression and prevention of these diseases. Measurement of renal size is a reliable method that reflects nephron mass and renal functions. There is no study in the literature that has investigated the association between renal histology and renal volume (RV) measured by computed tomography. Thus, in this study, we tried to investigate the association between renal histology and RV and renal functional parameters in a relatively health population (namely renal transplant donors).82 adult cases were enrolled. Sixty-two percent were male and mean age was 50.4±11.8 years. Mean body mass index (BMI) was 27.9±4.2 kg/m2 and 32.9% were obese. Mean serum creatinin level was 0.79±0.15 mg/dl and creatinine clearance 122±33 ml/dk/1.73m2. Mean RV was 196±36 cm3 and RV was positively correlated with BMI, body surface area, proteinuria and creatinine cleatence; negatively with HDL-cholesterol. Mean percent of sclerotic glomeruli was 4.59±5.66% and chronicity index (total score) 2.38±1.79. Total score was positively correlated with age, systolic blood pressure, fasting blood glucose, HbA1c, serum creatinine and uric acid and negatively with creatinine clearance. When obese cases were divided into 2 according to median RV, those with smaller RV had higher glomerulosclerosis group (92.3% vs 42.9%, p=0.006) and chronicity index (3.23±1.16 vs 1.93±1.54 p=0.02).As a conclusion, RV measurrement by CT is a reliable method for diagnosis of renal functions. In obese cases, smaller RV reflects poorer renal histology.