Vajinal duş uygulamasının pap smear üzerine etkisi
The effects of vaginal douching on pap smear
- Tez No: 310267
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELDA DEMİRCAN SEZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu çalışmada, düzenli vajinal duş yapan kadınların Pap smear sonuçlarıyla bu alışkanlıktan vazgeçtikten sonra alınan Pap smear sonuçlarının karşılaştırılması amaçlandı.Gereç ve Yöntem: Temmuz 2010 ve Ocak 2011 tarihleri arasında Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi Jinekoloji Polikliniği'ne başvuran ve vajinal duş yaptığını belirten 105 hasta dahil edildi. Her hastadan Pap smear alındı. Hastalara vajinal duş yapmayı bırakmaları önerildi ve bir ay sonra tekrar Pap smear alındı. Vajinal duş yaparken alınan Pap smear sonuçları ile vajinal duş bırakıldıktan sonra alınan Pap smear sonuçları karşılaştırıldı.Bulgular: Hastaların vajinal duş yaparken ve vajinal duşu bıraktıktan sonra alınan smear sonuçları karşılaştırıldığında, normal olarak rapor edilen Pap smear sayısının vajinal duş yapılırken %33,3 (35 olgu) iken duş yapılmadığı dönemde %54,2'ye (57 olgu) yükseldiği, şiddetli inflamasyonun %11,4'ten (12 olgu) %1,9'a (2 olgu) ve enfeksiyon saptanan toplam hasta sayısının %48,5'ten (51 olgu) %31,4'e (33 olgu) gerilediği görüldü.
Özet (Çeviri)
Objective (Aim): The aim of this study was to compare the Pap smears of women who do regular vaginal douching before and after leaving this attitude.Materials and Methods: One hundered and five patients who were admitted to Gynaecology Polyclinic of Adnan Menderes University Hospital and doing vaginal douching were included in to the study between the July 2010 and January 2011. Pap smear was taken from every patient. It was offered to patients to leave the vaginal douching and again Pap smears of patients were taken after one month. The results of Pap smears which were before and after vaginal douching were compared.Results: When the Pap smears of patients during vaginal douching and after the leaving of vaginal douching were compared, it was seen that the percentage of normal smear results was 33.3% (35 cases) during vaginal douching and it increased to 54.2% (57 cases) after vaginal douching left. The severe inflamation reduced from 11.4% (12 cases) to 1.9% (2 cases) and the total percentage of patients who have infection decreased from 48.5% (51 cases) to %31.4 (33 cases).