Kadınların vajinal duş davranışlarının incelenmesi: Nitel bir araştırma
Examination of women's vaginal shower behaviors: A qualitative research
  1. Tez No: 801464
  2. Yazar: SİBEL YALVAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ AKYILDIZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada kadınların vajinal duş davranışlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma niteliksel türde fenomenolojik yöntemde 01.09.2021-30.12.2022 tarihleri arasında, Adıyaman Gölbaşı Devlet Hastanesi'nde yürütülmüştür. Çalışmaya maksimum çeşitlilik örnekleme tekniğiyle hayatının herhangi bir sürecinde vajinal duş uygulamış ya da uygulamaya devam eden 20 kadın dahil edilmiştir. Veriler Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu ile derinlemesine görüşme yapılarak ve ses kaydı alınarak toplanmış, içerik analizi yoluyla çözümlenmiştir. Elde edilen nitel veriler dokuz ana tema ve 61 alt tema altında toplanmıştır. Bu temalarda kadınların ilk vajinal duş uygulamasına en çok evlilikten sonra başladıkları, bilgi kaynağının en çok eş, kayınvalide olmak üzere akraba ve dini kaynaklar olduğu belirlenmiştir. Kadınların vajinal duşu içsel rahatsızlık, dini gerekçe ve eşin menisinden rahatsızlık duyma nedenleriyle uyguladıkları, önemli bir bölümünün her gün birden fazla kez uyguladıkları, uygulamada su, duş jeli gibi vücut; arap sabunu gibi ev temizlik malzemeleri kullandıkları görülmüştür. Ayrıca kadınların vajinal duş uygulamasında en çok el ve parmaklarını, lif, bez, eldiven gibi malzemeleri kullandıkları, uygulama sonrası önemli sayıda kadının parmağa peçete sarmak gibi tekniklerle vajina içerisini kuruladıkları belirlenmiştir. Yine kadınların çoğunun uygulamayı yaptıklarında temizlik, rahatlık gibi olumlu, yanma, ağrı gibi olumsuz duygular, yapmadıklarında ise pis hissetme, kendinden nefret etme gibi duygular hissettikleri, önemli bir bölümünün genital şikayetleri oldukça sık yaşadıkları, bu durumun soğuk hava ve üşütme gibi nedenlerden kaynaklandığını düşündükleri tespit edilmiştir. Sonuç olarak bu çalışmada kadınların çeşitli nedenlerle vajinal duş uyguladıkları, bunu çeşitli nedenlerin etkilediği görülmektedir. Ebeler kadınların hijyen davranışlarını, üreme sağlığı sorunlarını ve vajinal duş uygulama durumlarını kapsamlı bir şekilde sorgulayarak kadın sağlığının geliştirilmesine katkıda bulunmalıdırlar.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the vaginal douching behaviors of women. The research was carried out in the Adıyaman Gölbaşı State Hospital between 01.09.2021-30.12.2022 using a qualitative type of phenomenological method. Twenty women who have used or continue to douche at any stage of their lives were included in the study using the maximum diversity sampling technique. The data were collected by conducting in-depth interviews with the Semi-Structured Interview Form and by taking audio recordings, and were analyzed through content analysis. The qualitative data obtained were collected under nine main themes and 61 sub-themes. In these themes, it was determined that women started the first vaginal douche application mostly after marriage, and the sources of information were relatives and religious sources, mostly spouses and mother-in-law. Women apply vaginal douche mostly for internal discomfort, religious reasons and discomfort from the semen of the spouse, a significant part of them apply more than once a day, in practice, body like water, shower gel; it has been observed that they use household cleaning materials such as soap. In addition, women mostly use their hands and fingers, fabric or latex materials such as washcloths, cloths, napkins, and gloves as tools in vaginal douching. They stated that they felt positive emotions such as burning and pain, and that they felt dirty/dirty feelings, self-hatred when they did not do it. It was also determined that a significant portion of women experienced genital complaints quite frequently and they thought that this was due to reasons such as cold weather and chills. As a result, in this study, it is seen that women douche for various reasons, and various reasons affect this. Midwives should contribute to the improvement of women's health by questioning the hygiene behaviors of women, reproductive health problems and vaginal douching practices in a comprehensive way.