N-sübstitüe-piridil amin fosfazen bileşiklerinin benzotriazol ile reaksiyonları ve oluşan ürünlerin yapılarının aydınlatılması
The reaction of N-substitue-pyridly amine phosphazene compounds with benzotriazole and characterization of the products
- Tez No: 310328
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN DAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın ilk aşamasında, metil sübstitüe aminopiridinler ile salisilaldehit, 5-klorosalisilaldehit ve 5-bromosalisilaldehitin kondenzasyon reaksiyonları sonucu on adet Schiff bazı elde edildi (S1-S10). Bu bileşiklerin sodyum borhidrür ile indirgenmesinden N-sübstitüe-2-piridil-N-sübstitüe-2-hidroksibenzil amin türevi on adet ligant hazırlandı (L1-L10). Daha sonra bu ligantlar ile hekzaklorosiklotrifosfazenin, N3P3Cl6, yer değiştirme reaksiyonları sonucunda halkalı spiro- türü fosfazen bileşikleri elde edildi. Son aşamada bu bileşiklerin benzotriazol, C6H5N3, ile reaksiyonlarından full-sübstitüe fosfazen bileşikleri (B1-B10) sentezlendi. Tüm yeni bileşiklerin yapıları element analizi, FT-IR, 1H-, 13C- ve 31P-NMR spektroskopik yöntemleri ile aydınlatıldı. Ayrıca bileşik B4, B6, B9 ve B10'un kristal yapıları X-ışınları kristallografisi yöntemi ile incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, at first stage, ten Schiff bases (S1-S10) were obtained from the condensation reactions of several methyl substitue 2-aminopyridines with salicylaldehyde, 5-chlorosalicylaldehyde and 5-bromosalicylaldehyde. N-substitue-2-pyridil-N-substitue-2-hydroxybenzyl amine ligants (L1-L10) were prepared with reduction of these Schiff bases with sodium borhydride. Spiro- phosphazenes were synthesized by nucleophilic substitution reactions of (L1-L10) ligants that were prepared with hexachlorocyclotriphosphazene (N3P3Cl6). Finally, full-substitue phosphazene compounds (B1-B10) were synthesized with benzotriazole, C6H5N3. The characterizations and spectral investigations of all compounds have been maden by elemental analyses, FT-IR, 1H-, 13C- ve 31P-NMR spectroscopic methods. In addition, crystal structures of compounds B4, B6, B9 and B10 were determined by the X-ray crystallography techniques.