Analysis of the log-domain filters designed with E-cells
E-cell devrelerle tasarlanan log-domen süzgeçlerin analizi
  1. Tez No: 310406
  2. Yazar: BURCU YALDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tezde, E-cell devrelerdeki giriş ? çıkış empedans değerleri hesaplanmıştır. Bu hesaplanan değerler, E-cell`ler kullanılarak tasarlanan süzgeçlerde uygun şekilde katılmış ve süzgeçler birbirleriyle karşılaştırılmıştır.Bunun için, ilk önce log-domen süzgeçlerin tarihi ve daha önce yapılan çalışmalarla ilgili genel bilgiler verilmiştir. Sonra, E-cell devrelerdeki emetör direnci, baz direnci, Early gerilimi ve Beta gibi idealsizlik etkilerinden söz edilmiştir. Daha sonra farklı değerlerdeki Beta için hücre bazında DC analiz yapılmıştır. Üçüncü dereceden LC basamak türünden bir devrede çeşitli hesaplamalar yapılarak, E-cell süzgeç tasarımı çıkarılmıştır. Tasarlanan süzgeçlere daha önceden hesaplanmış empedans değerleri de katılarak, bu değerlerin katılmamış olduğu süzgeçlerle beraber benzetimler gerçekleştirilmiş ve karşılaştırılmıştır. Ayrıca, en son olarak da log-domen süzgeçler için duyarlılık analizi de yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the input ? output impedance values for log-domain filters designed with E-cells are calculated by using circuit analysis. These calculated values are added to the filters designed with E-cells and they are compared with each other.For this reason, first of all, the history of the log-domain filters and the previous works about log-domain filters are given. Then, the nonidealities of E-cells such as emitter resistor, base resistor, Beta and Early voltage are informed. After that, DC analysis is done for different values of Beta in the E-cells to see the effect of Beta. By making some calculations, an E-cell filter design is found from a third order LC ladder circuit. Previously calculated impedance values are added to the filter design step by step to see the effects of the impedance values. Filter simulations are in AC magnitude which include no impedance value and include impedance values added in the filters. Also, at last, sensitivity analysis for the log-domain filters are done.