The influence of different water-to-cement ratios on compressive strength of fly ash-added conceretes
Değişik su-çimento oranlarının uçucu küllü betonların basınç dayanımlarına etkisi
- Tez No: 310409
- Danışmanlar: PROF. DR. M. HULUSİ ÖZKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Uçucu küller, yıllardır in?aat ve yapı sektöründe, betonlarda katkı maddesi olarakkullanılmı?tır. Beton dayanımını arttırmak için, çok sayıda kimyasal ve mineral katkımaddesi kullanılmaktadir. Doğallığı ve endüstriyel atık olması açısından, uçucuküllerin, diğer puzolanlardan, betonda kullanılmasının daha çok farklı kılan vedetaylı ara?tırılması gerektiren bir özelliktir, sanayi atık olması sebebiyle atmosferebırakılması halinde hava kirliliğine yol açar, bu yüzden betonda katkı maddesi olarakkullanılması çevre dostu bir uygulama olduğu görülür, ayrıca betondakireaksyonlardan çıkan CO2'in miktarını azalttığı da biliniyor. iki tip uçucu kül, yüksekkireç içerikli uçucu kül (C sınıfı) ve dü?ük kireç içerikli uçucu kül (F sınıfı)kullanılmı?tır. uçucu küllü betondan elde edilen sonuçları kar?ıla?tırmak ve tambasınç dayanımı ve alkalinitesindeki deği?iklikleri kontrol etmek ve değerlendirmekiçin külsüz betondan üçüncü bir grup daha üretilmi?tir, altı farklı su-bağlayıcıoranları kullanılmı?tır. Ayrıca, numunelerin pH'ini ölçmek için iki yöntemuygulanmı?tır, beton tozu çözeltisi yöntemi ve çıkarılmı? bo?lık suyuyöntemi. Betonun bo?luk suyunu elde etmek için, Yüksek Basınçlı Bo?luk suyuçıkarma cihazı, diye özel bir alet kullanılmı?tır, çok yüksek basınç altındanumuneden sıkıldan bo?luk suyunun pH'i ölçülür Testler (7 gün, 28 gün ve 90 gün)üç farklı ya? için yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the relation between fly ash added concretes and different water tocement ratios is invastigated. Fly ash is a mineral admixture used to improve theproperties of Fly ash is used, as mineral admixture material in concrete. Manychemical and mineral admixtures are used to increase the compression strength ofconcrete, for its being natural and industrial waste, fly ash is considered to be one ofthe puzzolans to be invastigated and studied for the concrete industry. As industrialwaste, it can risk the environmental cleaning in case it is left to atmosphere, so usingit in concrete as admixture is one of environmental friendly applications, moreover, itis known that fly ash reduces the amount of CO2 being released to the atmosphere asa result of the reactions in concrete. In this research, the behavior of fly ash addedconcretes is investigated. Two types of fly ash were used, high lime conctent fly ash(C class) and low lime content fly ash (F class). To compare the obtained results andevaluate them precisely, a third group of fly ash free concrete was produced tocontrol the changes in compression stregnth and the alkalinity of fly ash addedconcretes, six different water-to-binder ratios were used. However, to measure thepH of the specimens two methods of measurements were applied, powder solutionmethod and extracted pore solution method, High Pressure Pore solution extractiondevice was used in this method. The tests were performed for three different ages ( 7days, 28 days and 90 days).