An experimental investigation on the effect of water/cement ratio on the compressive strength of ready mixed concrete designed by chemical admixture and different cements
Kimyasal katkı ve farklı çimentolar kullanılarak tasarlanmış hazır betonlar için su/çimento oranının basınç dayanımına etkisi üzerine deneysel bir çalışma
  1. Tez No: 517582
  2. Yazar: ÖZGE ÇİĞDEM ÖZELMACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR ÇEVİK, PROF. DR. ÖMER ARIÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışmasında, kimyasal katkı ve farkli çimentolar kullanılarak tasarlanmiş hazir betonlar için su/çimento oranının basınç dayanımına etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla üç tip çimento ve bir kimyasal katkı maddesi kullanılmış ve s/ç oranı katkı kullanılmadan hazırlanan karışımlar için 0,7 ve 0,3 aralığında katkı eklenerek hazırlanan karışımlar için ise 0,5 ve 0,3 arasında belirlenmiştir. 50 mm küp olarak hazırlanan 24 farklı karışım için 7 ve 28'inci günlerinde deneyler gerçekleştirilmiştir. S/ç oranı 0,7'den 0,5'e düştüğünde, üç farklı harç için basınç dayanımının % 168,2,% 181,9 ve% 148,0 oranında arttığı gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, s/ç oranının 0,5'ten 0,3'e düşürülmesiyle basınç dayanımı azalmıştır. Bu durum yetersiz karıştırma ve betonun homojen olarak yanlış yerleştirilmesinin etkisine atfedilmiştir. S/ç oranını değiştirmeden karışımın işlenebilirliğini arttırmak için ise akışkanlaştırıcı kullanılmıştır. S/ç oranı 0,3 olan akışkanlaştırıcı ilavesi ile hazırlanan karışımlar için basınç dayanımının % 228,2, % 272,5 ve% 144,8 arttığı gözlemlenmiştir. Sonuçlar çimento tipinin basınç dayanımı üzerinde önemli etkisi olduğunu göstermiştir. 0,5 s/ç oranına sahip betonların 28 günlük basınç dayanımları CEMIV, CEMII ve CEMI için sırasıyla 26.2, 44.4 ve 48.7 MPa olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, an experimental investigation was conducted to investigate effect of water/cement ratio on the compressive strength of ready mixed concrete designed by using a chemical admixture and 3 different cements. For each cement type, 5 mixtures were designed with different water/cement (w/c) ratios varying from 0.3 to 0.7 without using admixture and 3 mixtures were designed with different w/c ratios varying from 0.5 to 0.3 by adding admixture. Compressive strength tests were carried out on the 50 mm cubic specimens at the ages of 7 and 28 days. Tests results revealed that when w/c ratio decreased from 0.7 to 0.5, compressive strength increased about 168.2%, 181.9% and 148.0% for each cement type. Compressive strength reduced with decrease in w/c between 0.5 and 0.3. It was attributed to the influence of insufficient mixing and placing of concrete due to lower workability. Superplasticizer was used to improve workability without changing the w/c ratio and significant increases in compressive strength values were observed for w/c of 0.3 about 228.2%, 272.5% and 144.8%. Results showed that cement type has an important role on the compressive strength irrespective of w/c ratio. Compressive strength values of the samples having w/c ratio of 0.5 at the age of 28 days were found to be 26.2, 44.4 and 48.7 MPa for CEMIV, CEMII and CEMI respectively.