Graft copolymers via ROMP and Diels-Alder click reaction strategy
Halka açılımı metatez polimerizasyonu ve Diels-Alder click reaksiyonları ile aşı kopolimerleri eldesi
  1. Tez No: 310411
  2. Yazar: NEŞE CERİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT TUNCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Antrasen fonksiyonlu okzanorbornen monomeri ve ?-antrasen uç-fonksiyonlandırılmış okzanorbornenil PS makromonomeri oda sıcaklığında diklorometan içerisinde birinci jenerasyon Grubbs katalizörü kullanılarak halka açılma metatez polimerizasyonu ile sentezlendi. Sonra 120 oC' de toluende Diels-Alder reaksiyonu ile maleimid uç-fonksiyonlu polimerler, PEG-MI, PMMA-MI ve PtBA-MI sırasıyla poly(oxanorbornen)-g-PEG, poly(oxanorbornen)-g-PMMA aşı kopolimerleri ve poly(oxanorbornen)-g-(PS-b-PEG), poly(oxanorbornen)-g-(PS-b-PMMA), ve poly(oxanorbornen)-g-(PS-b-PtBA) aşı blok kopolimerleri eldesi için sentezlendi. Aşı kopolimerizasyonun Diels-Alder click reaksiyonu etkinliği UV-Vis spektroskopisi ile gözlemlendi. Aşı kopolimerleri ve aşı blok kopolimerlerinin dn/dc değerleri üçlü dedektör GPC (TD-GPC) kullanılarak elde edildi ve bu değerler cihaza tanıtılarak molekül ağırlıkları, intrinsik viskozite ([?]) and hidrodinamik yarıçapı (Rh) değerleri elde edildi.
Özet (Çeviri)
Anthracene-functionalized oxanorbornene monomer and oxanorbornenyl PS with ?-anthracene end-functionalized macromonomer were first polymerized via ring opening metathesis polymerization (ROMP) using the first generation Grubbs? catalyst in dichloromethane at room temperature and then clicked with maleimide end-functionalized polymers, PEG-MI, PMMA-MI, and PtBA-MI in a Diels-Alder reaction in toluene at 120 oC to create corresponding graft copolymers, poly(oxanorbornene)-g-PEG, poly(oxanorbornene)-g-PMMA, and graft block copolymers, poly(oxanorbornene)-g-(PS-b-PEG), poly(oxanorbornene)-g-(PS-b-PMMA), and poly(oxanorbornene)-g-(PS-b-PtBA), respectively. Diels-Alder click reaction efficiency for graft copolymerization was monitored by UV-Vis spectroscopy. The dn/dc values of graft and graft block copolymers were experimentally obtained using a triple detection GPC (TD-GPC) and subsequently introduced to the software so as to give molecular weights, intrinsic viscosity ([?]) and hydrodynamic radius (Rh) values.