Preparation of graft block copolymers via combination of romp, diels?alder and nrc click reaction strategy
Halka açılımı metatez polimerizasyonu, diels-alder ve nitroksit radikal birleşme reaksiyonları ile aşı blok kopolimerleri eldesi
- Tez No: 323657
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN HIZAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın birinci basamağında önce ?-antrasen uç-fonksiyonlandırılmış okzanorbornenil PS makromonomeri, ?-anthracene-PS-N3 ve oksanorbornil alkinin Cu(I) katalizinde azid-alkin siklik katılması reaksiyonu ile oda sıcaklığında hazırlandı. Sırasıyla ?-antrasen uç-fonksiyonlandırılmış okzanorbornenil PS makromonomeri oda sıcaklığında diklorometan içerisinde birinci jenerasyon Grubbs katalizörü kullanılarak halka açılma metatez polimerizasyonu ile sentezlendi. Sonra 110 oC' de toluende Diels-Alder reaksiyonu ile maleimid uç-fonksiyonlu polimer PtBA-MI ile poly(oxanorbornen)-g-(PS-b-PtBA) aşı blok kopolimeri sentezlendi. Son olarak bu aşı blok kopolimeri nitrokisit radikal birleşmesi yöntemiyle TEMPO uç fonksiyonlu polimerler PEG ve PCL ile poly(oxanorbornen)-g-(PS-b-PtBA-b-PEG) ve poly(oxanorbornen)-g-(PS-b-PtBA-b-PCL) aşı blok kopolimerleri sentezlendi.
Özet (Çeviri)
In this study;oxanorbornenyl PS with ?-anthracene end-functionalized macromonomer was prepared via copper(I) catalyzed azide-alkyne cycloaddition (CuACC) reaction of anthracene-PS-N3 (heterotelechelic PS) with oxanorbornenyl alkyne. Subsequently, oxanorbornenyl PS with ?-anthracene end-functionalized macromonomer was polymerized via ROMP using the first generation Grubbs? catalyst in dichloromethane at room temperature and then clicked with maleimide end-functionalized polymer PtBA-MI in a Diels-Alder reaction in toluene at 110 oC to create corresponding graft block copolymer poly(oxanorbornene)-g-(PS-b-PtBA). Next, the third block was introduced onto the graft block copolymer using nitroxyl radical end-functionalized PEG (TEMPO-PEG) and nitroxyl radical end-functionalized PCL (TEMPO-PCL) by nitroxide radical coupling (NRC) technique to give poly(oxanorbornene)-g-(PS-b-PtBA-b-PEG) and poly(oxanorbornene)-g-(PS-b-PtBA-b-PCL).